W poniedziałek ruszyła budowa dwóch równoległych nitek tunelu między Naprawą a Skomielną Białą w Małopolsce. Już wiemy, jaką wykonawca, włoska firma Astaldi, wybrał metodę wykonania.
Fot. GDDKiA
- Metoda ADECO RS, którą jako pierwsi wprowadzamy do Polski, uznawana jest za jedną z najlepszych wśród „klasycznych” metod budowy tuneli, ponieważ pozwala na bieżąco dostosowywać sposób realizacji tunelu do faktycznych warunków na przodku - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik polskiego oddziału Astaldi. - Jest to możliwe dzięki ciągłej kontroli interakcji pomiędzy gruntem a tymczasową i stałą obudową tunelu. Przetestowana przez nas w bardzo podobnych warunkach nawodnionego fliszu podczas budowy tunelu Marta Giulia na trasie pomiędzy Parmą a prowincją La Spezia - dodaje.
Małopolski tunel pod górą Mały Luboń będzie miał nieco ponad 2 km długości. Pracownicy muszą przebić się przez naprzemianlegle ułożone warstwy skał osadowych. W planach jest stosowanie m.in. zamontowanych na koparkach młotów hydraulicznych, a nawet materiałów wybuchowych. - Ze względów technologicznych i bezpieczeństwa wykonywanych robót dopuszczone są prace w ruchu ciągłym, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu - podaje krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Na Zakopiance powstanie dwukomorowy tunel, co oznacza, że powstaną dwa równoległe obiekty. W każdym z nich ruch będzie się odbywał w jednym kierunku. Tym samym całkowita długość odcinka tunelowego pod masywem Małego Lubonia wyniesie ponad 4 km.
Tunel powstaje na trasie nowego fragmentu Zakopianki (S7). Czy ze względu na fakt, że powstanie na tak popularnej w Polsce trasie, zadanie cieszy się większym zainteresowaniem mediów?
- Jest to trasa, która znacznie ułatwi komunikację mieszkańcom Podhala z resztą kraju, a jednocześnie umożliwi wygodny dojazd do najpopularniejszego zimowego kurortu w Polsce (Zakopanego - przyp.), odwiedzanego co roku przez kilkanaście milionów turystów. Zainteresowanie tym ważnym projektem jest więc ogromne i bardzo cieszymy się z tego, że możemy brać w nim udział - przyznaje Witczyński.
Budowę całego nowego fragmentu Zakopianki podzielono na trzy odcinki: Lubień–Naprawa, Naprawa–Skomielna Biała (z budową tunelu) i Skomielna Biała–Chabówka (z powstaniem odcinka DK nr 47 klasy GP). Wspomniany tunel stanowił będzie 12,3% całej trasy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.