Koncepcja ponadnarodowego porozumienia przedstawiona przez polskich architektów zakłada połączenie dwóch kontynentów tunelem. Oprócz tego na pobliskich wyspach Diomedesa wzniesienia budynków. Nebula, czyli mgławica - tak nazywała się praca Polaków.

Pierwsze miejsce konkursu zorganizowanego przez organizację FPU zgarnął zespół złożony kolumbijsko-wenezuelski, a ich łupem stał się czek na 55 tys. dolarów. Drugie miejsce zajęli architekci z Korei Południowej. Wyniki konkursu ogłoszono w Seulu - informuje TVN24.

Ideę budowy międzykontynentalnego połączenia Amerykanie po raz pierwszy przedstawili w połowie XIX wieku. Od tamtej chwili problem ten spędza sen z powiek wielu inżynierom i architektom. Wiele lat trwają już badania nad możliwością zbudowania prawie 90-kilometrowego mostu na cieśninie Beringa, ale póki co, w obliczu surowego, arktycznego klimatu i przemieszczających się, potężnych warstw lodu, wydaje się to zbyt trudnym zadaniem. Lepszym rozwiązaniem może się więc okazać budowa tunelu kolejowego.