Prace budowlane prowadzić będzie włosko-turecko-polskie konsorcjum Astaldi - Gulermak - PBDiM Mińsk Mazowiecki. Zaraz po podpisaniu umowy ma się rozpocząć faza projektowania drugiej nitki kolejki podziemnej w stolicy, na co przewiduje się 8 miesięcy. Zakończenie budowy ma nastąpić się na przełomie roku 2013 i 2014.

Długość centralnego odcinka metra wynosi 6,1 km. Zostanie na nim usytuowane siedem stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion i Dworzec Wileński. Prace budowlane rozpoczną się za niecały rok.

Drążenie tunelu będzie prowadzone za pomocą największej w kraju tarczy. Najgłębiej położona stacją - sześć pięter pod ziemią, będzie stacja Nowy Świat.

Proces wyboru wykonawcy II linii przez miasto trwał 30 miesięcy aż do zawarcia umowy. Wcześniej uniemożliwiały to protesty i unieważnienia procedury przetargowej. Również w ostatnim przetargu podpisanie umowy było odwlekane w czasie przez kilka miesięcy z uwagi na protesty przegranych firm.

Wartość kontraktu opiewa na 4,17 mld zł. Równocześnie jest to inwestycja samorządowa, na którą zostanie wydana rekordowa kwota dofinansowania unijnego - aż 2,973 mld zł.