W ubiegłym tygodniu gdański TBM przebijał się pod dnem Martwej Wisły. Największa z założonych na trasie głębokości to ponad 30 m pod lustrem wody. 

Serwis maszyny TBM

W połowie września nastąpił ponowny rozruch maszyny po tym, jak przez kilkanaście dni przebywała ona w bloku serwisowym zlokalizowanym na 462. metrze. W tym czasie trwał jej przegląd oraz wymiana zużytych narzędzi. Na trasę drążenia wróciła 16 września. Kolejne zatrzymanie TBM będzie miało miejsce dopiero po tym, jak zakończy się wiercenie pierwszej nitki tunelu, co ma nastąpić na przełomie października i listopada.

Tunel drogowy w ciągu Trasy Słowackiego

Ostatnie – IV zadanie w ramach budowy Trasy Słowackiego jest najtrudniejsze i najbardziej wymagające. Najważniejsza jest budowa obiektu inżynierskiego o długości 2159 m, a w tym tunelu pod Martwą Wisłą o długości 1377,5 m. Będzie to tunel wykonany metodą drążenia za pomocą ważącej 2200 t i mierzącej 91 m maszyny TBM o średnicy 12,56 m na długości 1072,5 m. Zgodnie z założeniami powstaną dwa równoległe tunele dla obsługi dwóch kierunków. Obudowa tunelu wykonana zostanie z elementów prefabrykowanych. W najniższym miejscu trasa będzie przebiegać blisko 35 m pod lustrem Martwej Wisły. Tarcza przejdzie pod rzeką z pochyleniem 4% na wejściu i na wyjściu. Maszyna będzie rozebrana po wykonaniu pierwszej nitki tunelu, zdemontowana, przetransportowana i ponownie złożona do drążenia drugiej nitki. Zostaną one połączone siedmioma przejściami awaryjnymi. Wyloty będą zlokalizowane na wysokości nabrzeży: „Dworzec Drzewny” w odległości około 520 m od wschodniego brzegu Martwej Wisły i „Dworzec Wiślany” w odległości około 370 m od zachodniego brzegu rzeki.

Więcej: Wkrótce ruszy drążenie tunelu pod Martwą Wisłą

Tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku

Gdańskie trasy komunikacyjne wraz z tunelem pod Martwą Wisłą

Zobacz fotogalerię z wydrążenia odcinka tunelu pod rzeką 


Zobacz fotogalerie z budowy tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku