W Łodzi trwają prace przy budowie węzła multimodalnego. Jak informuje wykonawca, dotychczas około 110 tys. m3 betonu i około 18 tys. ton stali. Obecnie w rejonie konstrukcji płyty stropowej i tunelu pracuje około 400 osób.

Od początku listopada wykonawca (konsorcjum Torpol-Astaldi-PBDiM-Intercor) pracuje nad konstrukcją dwukomorowego tunelu, którym w przyszłości pociągi wjadą na podziemną stację Łódź Fabryczna od strony wschodniej.
„Zgodnie z projektem obiekt będzie miał około 1,5 km; jego szerokość i wysokość w świetle jest zmienna. Tunel jest wykonywany w technologii podstropowej, a jego elementami konstrukcyjnymi będą: ściany szczelinowe o grubości od 0,8 m do 1 m, żelbetowa płyta denna (grubość 1,2 m) oraz 1,2-metrowa płyta stropowa górna – rozpierająca” – podaje Katarzyna Rumowska, rzecznik prasowy wykonawcy.
Ponadto w tunelu nie zabraknie wyjść ewakuacyjnych – po trzy klatki schodowe znajdą się w części przy ul. Kopcińskiego i w części wlotowej w okolicy ul. Niciarnianej. Szacuje się, że budowa tunelu potrwa co najmniej do wiosny przyszłego roku.
Wykonawca wykorzystuje technologię ścianek berlińskich do obudowy głębokich wykopów w celu przeniesienia obciążenia w postaci parcia gruntu.
Powoli do końca zbliżają się prace po stronie wschodniej przy konstrukcji płyty stropowej na poziomie -8.
„Płyta ta zajmuje obszar około 65 tys. m2. Jej grubość jest różna w różnych rejonach (0,8 m, 1 m i 1,2 m)” – wyjaśnia wykonawca. Trwają też prace przy modernizacji ul. Narutowicza (wymiana nawierzchni jezdni, przebudowa torowiska tramwajowego).
Unijna dotacja na budowę węzła multimodalnego w Łodzi
Zobacz fotogalerię z najnowszymi zdjęciami z budowy dworca Łódź Fabryczna

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.