Drążenie tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku trwało rok. Maszyna TBM – Damroka pod koniec maja dotarła do szybu wyjściowego. Na 9 czerwca zapanowano uroczystość związaną z zakończeniem wiercenia tunelu. Transmisja z tego wydarzenia będzie dostępna na żywo na stronie głównej www.gik.gda.pl .
Fot. GIK sp. z o.o.
Wiercenie dwóch nitek tunelu drogowego pod Martwą Wisłą trwało od 29 maja 2013 r. 30 listopada 2013 r. oficjalnie zakończyło się drążenie pierwszej nitki, a 3 marca br. rozpoczęły się prace nad drugą tubą.
Tunel drogowy w ciągu Trasy Słowackiego
Ostatnie – IV zadanie w ramach budowy Trasy Słowackiego jest najtrudniejsze i najbardziej wymagające. Najważniejsza jest budowa obiektu inżynierskiego o długości 2159 m, a w tym tunelu pod Martwą Wisłą o długości 1377,5 m. Będzie to tunel wykonany metodą drążenia za pomocą ważącej 2200 t i mierzącej 91 m maszyny TBM o średnicy 12,56 m na długości 1072,5 m. Zgodnie z założeniami powstaną dwa równoległe tunele dla obsługi dwóch kierunków. Obudowa tunelu wykonana zostanie z elementów prefabrykowanych. W najniższym miejscu trasa będzie przebiegać blisko 35 m pod lustrem Martwej Wisły. Tarcza przeszła pod rzeką z pochyleniem 4% na wejściu i na wyjściu. Maszyna została rozebrana po wykonaniu pierwszej nitki tunelu, zdemontowana, przetransportowana i ponownie złożona do drążenia drugiej nitki. Zostaną one połączone siedmioma przejściami awaryjnymi. Wyloty będą zlokalizowane na wysokości nabrzeży: „Dworzec Drzewny” w odległości około 520 m od wschodniego brzegu Martwej Wisły i „Dworzec Wiślany” w odległości około 370 m od zachodniego brzegu rzeki.
Więcej o tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku w temacie specjalnym
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.