W ramach tego projektu powstały m.in. trzy nowe stacje. Dzięki temu ilość pociągów na linii Göteborg–Malmö wzrosła z czterech do 24 na godzinę. Wartość tego projektu to 1,3 mld USD. Inwestycja została częściowo sfinansowana z funduszy unijnych.

Budowa tunelu Hallandsås trwała z przerwami przez 23 lata

Budowa tunelu, składającego się z dwóch oddzielnych tub dla każdego kierunku, ruszyła w 1992 r., jednak została zawieszona w 1997 r. Wówczas konstrukcja była gotowa w jednej trzeciej, ale prace zatrzymano z powodu poważnych problemów środowiskowych. Tunelowanie wznowiono w 2005 r., a ostatni betonowy segment zainstalowano we wrześniu 2013 r. Ostatnia sekcja torów kolejowych została ułożona w lutym, a montaż sygnalizacji, systemów elektrycznych i telekomunikacyjnych zakończył się latem br. W październiku br., 23 lata po rozpoczęciu budowy najdłuższego tunelu kolejowego w Szwecji, ruszyły testy techniczne.

Dwutorowy tunel Hallandsås to kluczowy element modernizacji linii kolejowej na zachodnim wybrzeżu Szwecji pomiędzy Göteborgiem i Malmö. Zastąpił usytuowany na stromiźnie odcinek jednotorowy. Umożliwił znaczące zwiększenie przepustowości. Prędkość składów pasażerskich wzrosła z 80 do 200 km/godz.

Więcej o tunelu Hallandsås