W najbliższych dniach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosi przetarg na opracowanie projektu i budowę tunelu pod Świną. Połączy on Świnoujście z resztą kraju.
Trasa tunelu pod Świną w Świnoujściu. Źródło: UM Świnoujście
14 kwietnia podpisany został aneks do porozumienia w sprawie budowy stałego połączenia drogowego pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. Sygnowali go: minister Infrastruktury i budownictwa – Andrzej Adamczyk, dyrektor generalny Dróg Krajowych i Autostrad – Jacek Bojarowicz oraz prezydent Świnoujścia – Janusz Żmurkiewicz.
Budowa ponad 2-kilometrowego tunelu pod Świną może ruszyć w 2017 r.
Jak powiedział prezydent Świnoujścia, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa tunelu łączącego Świnoujście z resztą kraju może ruszyć z końcem 2017 r.
Zgodnie z planem tunel ma być realizowany w formule „projektuj i buduj”. Całkowita długość tunelu (o szerokości 3,4 m) to 2,3 km, a jego drążona część ma mieć blisko 1,5 km. Długość nowej trasy z tunelem to 3,4 km. Obiekt ma być posadowiony na głębokości 12 m pod dnem rzeki Świny.
W 85% inwestycja zostanie sfinansowana ze środków unijnych. Pozostałe środki zapewnione zostaną z budżetu Świnoujścia. Część pieniędzy będzie pochodzić z podatków, jakie do miasta wpłyną z racji działania tam gazoportu. Roczna wysokość wpływów podatkowych z tej działalności szacowana jest na około 30-40 mln zł.
Świnoujście – miasto na kilkudziesięciu wyspach
Świnoujście to jedyne w Polsce miasto leżące na kilkudziesięciu wyspach. Trzy z nich są zamieszkane – Uznam (80% ludności miasta), Wolin, Karsibór. Miasto nie ma drogowego połączenia z siecią dróg krajowych. Komunikację zapewniają dwie przeprawy promowe.
Tak może wyglądać trasa tunelowa między wyspami Uznam i Wolin
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.