Trasa metra jest krótka - liczy zaledwie 7,8 km i znajduje się na niej sześć stacji. Linia zaczyna się na dworcu Wokzalna, w pobliżu głównego dworca kolejowego na wschodzie, a kończy na stacji Pokrowska w zachodniej części miasta. Spośród sześciu stacji, pięć znajduje się głęboko pod ziemią.

Inwestycja

W 2014 r. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydował o skierowaniu funduszy na dokończenie budowy linii metra. Zaplanowano na niej trzy stacje.

Realizacja inwestycji będzie kosztować 366 mln EUR. W 2013 r. ówczesny prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz podpisał ustawę, która ratyfikowała umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju ws. kredytu na dokończenie budowy metra w Dniepropietrowsku. Dzięki temu Ukraina uzyskała kolejny kredyt na 152 mln EUR.

Turecka firma zaczyna prace w listopadzie

Wykonawcą prac jest turecka firma Limak, która w listopadzie 2016 r. przystąpi do budowy. Roboty są zaplanowane na cztery lata.

Prace będą realizowane w trudnych warunkach geologicznych, w rejonie, gdzie sporo problemów może sprawiać ilość wód podziemnych.

Stacja „Muzealna”, zaplanowana jest na głębokości 80 m pod ziemią. Będzie to druga pod względem głębokości stacja metra w Europie, po stacji „Arsenał”, znajdującej się na trasie kijowskiego metra. Pasażerowie dostaną się do stacji dzięki dwóm poziomom ruchomych schodów. Natomiast stacje „Teatralna” i „Centralna” będą usytuowane na głębokości 45 m.

Metro w Dnipro (Dniepropietrowsku) zostało zbudowane jako 3. na Ukrainie (po Kijowie i Charkowie). Sama budowa rozpoczęła się w 1982 r., zaś metro zostało uruchomione pod koniec 1995 r. Z powodu kryzysu gospodarczego i chaosu politycznego z początku lat 90. XX w., stacje metra nie posiadają takiego poziomu dekoracji architektonicznych, jak te zbudowane w czasach sowieckich. Dniprowskie metro jest 14. zbudowanym na terenie dawnego Związku Radzieckiego.


Zobacz galerię >>>