Centrum Unijnych Projektów Transportowych ogłosi decyzję dotyczącą finansowania budowy tunelu pod cieśniną Świną w Świnoujściu jeszcze w grudniu br. Finalizujemy już etap postępowania konkursowego w Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT-PAP) na budowę tunelu w Świnoujściu – powiedział w Szczecinie Joachim Brudziński. Wysoka ocena projektu złożonego przez Świnoujście wyrażona przez ministerstwo, jak i CUPT jest podtrzymana – dodał.

Szacowany koszt budowy tunelu w Świnoujściu to około 950 mln zł. Zgodnie z planami 85% tej kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych – z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pozostałą część będzie stanowić wkład miasta Świnoujście.

Tunel w Świnoujściu – stan prac

W kwietniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę tunelu, w którym zgłosiło się 14 podmiotów. W chwili obecnej trwa ich weryfikacja.

Tunel w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin i będzie pierwszą stałą przeprawą w mieście. Zgodnie z planami, będzie drążony tarczą TBM, a jego długość wyniesie 1,44 km. W ramach inwestycji zbudowane zostaną również dojazdy: liczący około 460 m dojazd do tunelu na wyspie Uznam oraz na wyspie Wolin, którego długość wyniesie około 420 m. Te odcinki trasy zostaną wykonane metodą odkrywkową.

Średnica wewnętrzna tunelu wyniesie 12 m, a zewnętrzna 13 m. Obudowę będą stanowić betonowe pierścienie o grubości 50 cm. Na tunelowym odcinku zaplanowano pięć wyjść ewakuacyjnych.

O budowie tunelu w Świnoujściu mówiła Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujście podczas II Konferencji „Budownictwo Podziemne”

Czytaj także: "Czy budowa tunelu w Świnoujściu jest opłacalna ekonomicznie?"