Trasa tunelu w Łodzi

Tunel będzie biegł na trasie od dworca Łódź Fabryczna, przez skrzyżowanie ul. Zielonej i Zachodniej, w kierunku Manufaktury i al. Włókniarzy, skąd pociągi czterema nitkami wyjadą na powierzchnię w stronę Łodzi Kaliskiej i Żabieńca. Zgodnie z planem powstanie 3-kilometrowy tunel dwutorowy oraz cztery tunele o jednym torze, których łączna długość wyniesie 4,5 km. Oprócz tuneli podziemnych projekt obejmuje także budowę niezbędnego wyposażenia, m.in. murów oporowych i wyjść awaryjnych. W tunelu znajdą się też dwa przystanki.

Do budowy wykorzystane zostaną trzy metody. W przypadku 3-kilometrowego odcinka użyta zostanie maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine), 4,2 km powstanie metodą odkrywkową, a najkrótszy odcinek – około 0,3 km – metodą górniczą.

Pierwszy tunel kolejowy w Polsce drążony maszyną TBM

Łódzki tunel będzie pierwszym w Polsce tunelem kolejowym drążonym maszyną TBM. Dotychczas w ten sposób wydrążono tunel pod Wisłą w Warszawie (służący do przesyłu ścieków do oczyszczalni ścieków Czajka), tunel drogowy w Gdańsku pod Martwą Wisłą oraz tunele centralnego odcinka II linii metra w Warszawie. Obecnie TBM-y Anna i Maria drążą tunele kolejnego fragmentu II linii metra (kontrakt realizowany przez firmę Astaldi). W przyszłym roku zostaną też uruchomione na drugim z budowanych aktualnie odcinków metra (kontrakt realizowany przez firmę Gulermak). Ta sama technologia posłuży do budowy tunelu w Świnoujściu. Więcej o budowie tuneli w Polsce i na świecie w naszym temacie specjalnym

Kto zbuduje łódzki tunel średnicowy?

W postępowaniu przetargowym ws. wyboru generalnego wykonawcy wzięło udział sześć podmiotów, które w swoich ofertach zaproponowały kwoty za realizację przedsięwzięcia z przedziału między 1,36 mld zł a 2,17 mld zł (inwestor oszacował koszt inwestycji na około 2 mld zł). Jak podał w połowie września Urząd Miasta Łodzi, wstępną akceptację uzyskała oferta Energopolu Szczecin oraz Przedsiębiorstwa Budownictwa Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego.


Kiedy rozpocznie się budowa tunelu w Łodzi?

Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na grudzień 2017 r. Umowa będzie realizowana w formule „projektuj i buduj”. Pierwsze wnioski o pozwolenie na budowę powinny zostać złożone do właściwych organów w terminie 10 miesięcy od podpisania umowy na roboty. Złożenie kompletnego wniosku o pozwolenie na budowę dla całości robót przewidziano w terminie 18 miesięcy od podpisania umowy. Projektowanie i uzyskanie decyzji administracyjnych planowane jest w 2018 r. Rozpoczęcie robót budowlanych – w 2019 r. – podaje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK.

Zgodnie z pierwszymi informacjami tunel ma być gotowy najpóźniej w 2022 r. Harmonogram prac był ściśle związany z kandydaturą Łodzi do organizacji Expo 2022 (tzw. mała wystawa światowa, odbywająca się co pięć lat, pomiędzy wystawami głównymi). Jak szacowali potencjalni organizatorzy wystawy do miasta mogłoby wówczas przybyć nawet 8 mln osób, z czego większość podróżowałaby właśnie koleją. Czy i jak odmowna decyzja Międzynarodowego Biura Wystaw (kilka dni temu ogłosiło ono, że gospodarzem Expo 2022 będzie Buenos Aires) wpłynie na realizację inwestycji, na tę chwilę nie wiadomo.

Nie mam informacji, żeby coś uległo zmianie. Prace przy postępowaniu przetargowym są prowadzone, następnie będą prowadzone prace przy realizacji inwestycji, a więc podane terminy są obowiązujące – zapewnia Jakubowski.


To ważna inwestycja dla Łodzi

Przedsięwzięcie jest częścią projektu pn. „Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego”. Jego pierwszym etapem była budowa tunelu kolejowego na trasie Łódź Widzew–Łódź Fabryczna wraz z dworcem Łódź Fabryczna. Nieoficjalnie mówiło się, że dofinansowanie tej inwestycji było uwarunkowane budową tunelu średnicowego.

W preambule do decyzji Komisji Europejskiej z dnia 14 lipca 2015 r. zapisano, że komisja podejmuje decyzję zatwierdzającą wkład finansowy na realizację etapu I (m.in. budowa Łodzi Fabrycznej), uwzględniając zobowiązanie polskich władz do realizacji II etapu inwestycji w okresie programowania 20142020 – potwierdza przedstawiciel PKP PLK.

Tunel średnicowy w Łodzi jest ważną z punktu widzenia miasta i oczekiwaną przez mieszkańców inwestycją. Ma on przedłużyć linię kolejową biegnącą z Łodzi Fabrycznej w kierunku zachodnim i łączyć tę część miasta z północną (Łódź Żabiniec) i południową (Łódź Kaliska). Umożliwi to ruch dalekobieżny północ–południe i wschód–zachód. Dodatkowo, jak podawali niedawno przedstawiciele łódzkiego magistratu, inwestycja kolejowa może stać się zaczątkiem fragmentu metra w Łodzi, biegnącego przez samo centrum miasta w kierunku Manufaktury.

Przeczytaj także: II linia metra w Warszawie wkrótce nowe przetargi