Zachodnia obwodnica Szczecina z tunelem? To już prawie pewne
Tunel ma mieć 1,7 km długości
Zachodnia obwodnica Szczecina
Zachodnia obwodnica Szczecina jest planowana jako droga ekspresowa o długości około 54 km, która połączy A6 na wysokości Kołbaskowa z węzłem drogowym S3 i S6 w Goleniowie. Jej powstanie ma znacząco zredukować ruch tranzytowy na ulicach Szczecina (przez centrum nie będą musiały przejeżdżać choćby pojazdy ciężarowe zmierzające do Zakładów Chemicznych w Policach), skrócić drogę do morza i usprawnić skomunikowanie lotniska w Goleniowie. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na około 3,2 mld zł.
Połączenie Police–Święta
Najważniejszy odcinek obwodnicy to droga pomiędzy Policami a Świętą. To na wysokości tej drugiej miejscowości ma powstać obiekt, który pozwoli kierowcom przeciąć Odrę, co docelowo skróci podróż z Polic do Goleniowa o 40 km. Do tej pory rozważano tam budowę przeprawy promowej lub mostu wysokowodnego (o długości 3,6 km i wysokości nawet 70–80 m) czy właśnie tunelu drążonego, przy czym powstanie jakiejkolwiek konstrukcji warunkowane było zabezpieczeniem drożności dla statków poruszających się po torze wodnym ze Szczecina do Świnoujścia. Podobne wątpliwości mieli włodarze Świnoujścia na etapie planowania połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Woli, gdzie ostatecznie powstać ma tunel o długości 1,44 km.
Tunel pod Odrą w Świętej
W wyniku analizy wielokryterialnej jako najkorzystniejszy uznany został wariant z tunelem. Potwierdził to w rozmowie z nami Mateusz Grzeszczuk, specjalista ds. komunikacji społecznej w szczecińskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), który ma docelowo nadzorować inwestycję. Obiekt o długości 1,7 km zostałby wydrążony pod dnem rzeki, na głębokości około 8–10 m. Dzięki temu ingerencja w obszary chronione (m.in. "Natura 2000" – ujście Odry i Zalew Szczeciński) będzie mniejsza niż w przypadku budowy mostu wysokowodnego.
Oficjalna decyzja o budowie obiektu pod Odrą w Świętej jeszcze nie zapadła. Realizację przedsięwzięcia muszą m.in. poprzedzić badania geologiczne całej trasy obwodnicy, które jeszcze się nawet nie rozpoczęły. Obecnie trwa etap odwoławczy w stosunku do decyzji środowiskowej.
Na ten moment szczegółów dotyczących tej inwestycji jest wciąż niewiele. Niemniej wicemarszałek sejmu, Joachim Brudziński w programie TVP3 Szczecin, mówiąc, iż powstanie tunelu jest raczej pewne, zasugerował, że do jego budowy można by wykorzystać urządzenia, które będą służyć do budowy tunelu w Świnoujściu. Tam, do drążenia pod cieśniną Świną zastosowana zostanie maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica wewnętrzna tunelu będzie mieć 12 m, w środku powstanie jezdnia z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy, poniżej jezdni znajdzie się tunel ewakuacyjny. Więcej o tunelu w Świnoujściu w naszym temacie specjalnym.
Przeczytaj także: Małopolska: wiemy, gdzie powstanie 13 tuneli kolejowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.