Pod koniec lipca 2017 r. firma Coleman Microtunnelling, należąca do grupy Bothar Australia, z powodzeniem zakończyła drążenie tuneli dla obiegu chłodzenia elektrowni w Ghanie. Do wykonania zadania wykorzystano maszynę TBM (ang. Tunnel Boring Machine).
Z lądu do Atlantyku: tunelowanie na budowie elektrowni
Nowa elektrownia – Kpone Independent Power Plant (KIPP) – o wydajności 2700 GWh wytwarzać będzie prąd dzięki instalacji opartej na turbinach gazowych w układzie kombinowanym. Głównym paliwem spalanym przez KIPP będzie gaz ziemny, ale dopuszczone będzie też użycie takich paliw jak ropa naftowa czy jej destylaty. Budowa obiektu zagwarantowała dostawę energii elektrycznej do odbiorców indywidualnych (około 1 mln gospodarstw domowych) i przemysłowych. Zbudowano ją w odległości około 25 km na wschód od stolicy Ghany, Akry, na wybrzeżu (w portowym mieście Tema) - dzięki temu obiekt będzie chłodzony wodą morską z Oceanu Atlantyckiego.
Do budowy tuneli wlotowych i wylotowych o średnicy wewnętrznej DN2000 wykorzystano odpowiednio dostosowany sprzęt. Podczas drążenia tunelu wylotowego należało wytyczyć trasę prowadzącą z terenu elektrowni do oceanu – maszynę TBM musiano wydobyć na powierzchnię już nie z lądu, a z wody. Z tego powodu maszynę wyposażono w specjalny moduł, który miał zapobiec zarówno zniszczeniu sprzętu, jak i zatopieniu wydrążonego tunelu – a także w komorę hiperbaryczną, która miała umożliwić ewentualną wymianę tarcz skrawających. Maszyna otrzymała imię "Atui", które w lokalnym języku oznacza rekina.
Maszyna TBM "Atui". Fot. Herrenknecht
Tunelowanie zarówno wlotu, jak i wylotu wody, rozpoczynano na wybrzeżu – w tym celu wydrążono tam najpierw dwa szyby startowe, które połączono z elektrownią dwoma tunelami (o długości 545 m i 520 m). Kolejne, mające transportować wodę do i z obiektu, drążono w kierunku oceanu. Tunel wlotowy, którym woda z oceanu miała wpływać do obiegu zaprojektowanego na potrzeby chłodzenia instalacji prądotwórczej, osiągnął długość 1085 m. Po zakończeniu pracy na tym odcinku, maszyna TBM została wydobyta z głębokości 17 m. Tunel wylotowy nie był tak wymagającym obiektem – jego długość wyniosła jedynie 380 m. Śladem głowic tunelujących przez kolejne warstwy gruntu przedostawały się rury przeciskowe – był to optymalny sposób instalacji potrzebnej infrastruktury.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym przedstawiającym budowę elektrowni.
Łącznie maszyny wydrążyły tunele o długości 2530 m.
O budowie tuneli, również na użytek obiektów przemysłowych, dyskutować będą uczestnicy III Konferencji Budownictwo Podziemne, która odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia 2018 r. w Warszawie.
Zachęcamy do wzięcia udziału w obradach! Zapraszamy na stronę internetową: więcej informacji na temat tego wydarzenia znajduje się TUTAJ.
Przeczytaj także: W Polsce powstanie 20 tuneli kolejowych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.