W przetargu na realizację tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uznała dwa odwołania złożone przez oferentów w tym postępowaniu na pierwotny wybór oferty najkorzystniejszej (wybrano wówczas konsorcjum Astaldi) - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Przetarg na realizację projektu został rozstrzygnięty w listopadzie. Zwycięska oferta należała do konsorcjum włoskich firm Astaldi i Ghella. Od takiej decyzji wniesione zostały jednak dwa odwołania. Złożyły je dwa konsorcja: firmy Porr (lider) i spółki Toto S.p.A Costruzioni Generali (lider).
W związku z wyrokiem KIO konieczne było unieważnienie poprzednich rozstrzygnięć, a w konsekwencji dokonanie ponownej oceny ofert - informuje GDDKiA. Inwestor – Miasto Świnoujście zapewniło Komisję Przetargową, iż posiada środki finansowe umożliwiające również wybór oferty konsorcjum Porr, której wartość przekraczała środki przeznaczone przez zamawiającego na realizację zadania - podaje dalej.
24 stycznia do GDDKiA wpłynęła kopia skargi na wyrok KIO ws. odwołania złożonego przez konsorcjum Porr złożona przez konsorcjum Toto i ICM do Sądu Okręgowego w Szczecinie. Dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu możliwe będzie po rozstrzygnięciu sprawy przez sąd, który ma prawo do zmiany wyroku KIO.
W Świnoujściu powstanie obiekt o długości 1,44 km. Zostanie wydrążony z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica wewnętrzna tunelu będzie mieć 12 m, w środku powstanie jezdnia z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy – poniżej jezdni będzie tunel ewakuacyjny.
Jakiś czas temu Barbara Michalska, wiceprezydent Świnoujścia, udzieliła nam wywiadu, w którym opowiadała m.in. o tym, w jakich warunkach będzie drążony ten tunel. Na trasie przewiertu występują głównie piaski nasypowe o zróżnicowanym stanie zagęszczenia: eoliczne, morskie i rzeczne piaski drobne – mówiła. Całą rozmowę można przeczytać tutaj: Drugi drogowy tunel podwodny w Polsce.
Obecnie do transportu między wyspami Uznam i Wolin służą przeprawy promowe.
Tunel w Świnoujściu będzie drugim podwodnym tunelem drogowym w Polsce. W 2016 r. tego typu przeprawę udostępniono w Gdańsku pod Martwą Wisłą. Gdański tunel również drążono maszyną TBM.
WSZYSTKO O TUNELU W ŚWINOUJŚCIU PRZECZYTASZ W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM
Serdecznie zapraszany na organizowaną przez Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. konferencję poświęconą budownictwu podziemnemu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11–12 kwietnia br. w Warszawie.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.