Tunelem o długości 27,59 km każdego dnia przepływać będzie 170 tys. m3 wody: z rzeki Melamchi do oczyszczalni ścieków Sundarijal. Dopiero po oczyszczeniu woda trafi do zbiorników retencyjnych w Arubari, Mahankal, Bansbari, Pamnipokhari, Balaju, Khumaltar, Anamanagar oraz Min Bhawan, a dalej, wodociągami, do odbiorców. Sieć wodociągowa w dużej części już istnieje, zostanie jednak rozbudowana. 

Druga faza projektu obejmie przekierowanie wody z rzek Yangri oraz Larke do Melamchi; wtedy łącznie tunelem do oczyszczalni przepływać będzie 510 tys. m3 wody dziennie. Jak podają nepalskie media, szacowane dzienne zapotrzebowanie mieszkańców kotliny na wodę to 370 tys. m3, tymczasem władze są w stanie aktualnie dostarczyć jedynie 110 tys. m3. Dostawy wody mogłyby być większe, ale sieci wodociągowe w tym rejonie są tak zniszczone, że wycieka z nich od 30 do 40% wody.


Realizacja inwestycji nie została jeszcze zakończona. Kolejne trzy miesiące zajmie budowa ujęć, prace ziemne oraz prace wykończeniowe w tunelu, obejmujące głównie instalację elementów wspornych. Harmonogram dostaw wody uwzględniający eksploatację tunelu Melamchi zostanie rozpisany od grudnia br.

Pierwotny plan realizacji projektu rozpisano w 1988 r.; jednak budowę tunelu rozpoczęto dopiero w 2013 r. Celem powstania tunelu jest doprowadzenie wody do Kotliny Katmandu, od wielu lat cierpiącej z powodu deficytu wody. Do tej pory na budowę Melamchi Water Tunnel wydano niemal 37 mln USD.

Za budowę Melamchi Water Tunnel odpowiada agencja rządowa Kathmandu Upatyaka Khanepani Limited (KUKL).

Przeczytaj także: London Power Tunnels: drugi etap budowy podziemnej sieci