Budowa tunelu, który pozwoli na przekroczenie himalajskiej przełęczy Zoji, pozwoli na swobodne przemieszczanie się pomiędzy ważnymi miastami regionu, takimi jak Srinagar, Kargil and Leh. Teraz nie jest to możliwe ze względu na nierzadko występujące trudne warunki pogodowe. Ponadto pozwoli na skrócenie czasu podróży z 3,5 godz. do zaledwie 15 minut.

Władze Indii liczą na to, że dzięki realizacji inwestycji obszar ten rozwinie się zarówno ekonomicznie, jak i pod względem integracji socjo-kulturowej. Dlatego postanowiły wydać na budowę tunelu aż 1 mld USD: 750 mln USD kosztować ma budowa tunelu, pozostałą część kwoty zarezerwowano na wykup gruntów, konieczne działania okołorealizacyjne oraz koszty eksploatacji tunelu przez pierwsze cztery lata.

Budowa tunelu (a także równoległego tunelu ewakuacyjnego) nie będzie łatwa: oszacowano, że ze względu na bardzo trudne warunki geologiczne oraz meteorologiczne (w niektórych miejscach temperatura spada do -45 st. Celsjusza) trwać będzie pięć lat. Obiekty muszą być wykonywane na wysokości 3 tys. m.

W tunelu zamontowany zostanie system wentylacyjny, instalacja zasilania bezprzerwowego, oświetlenie awaryjne, kamery CCTV, znaki o zmiennej treści, rejestratory ruchu samochodowego oraz tunelowy system radiowy. 

W ramach dbałości o bezpieczeństwo zamontowane zostaną telefony awaryjne, a także sprzęt pożarniczy (co 125 m), przejście dla pieszych do tunelu ewakuacyjnego (do 250 m) i przejazd do tunelu ewakuacyjnego (co 750 m).

Przeczytaj także: W delcie Rzeki Perłowej powstaje 24-kilometrowa przeprawa mostowo-tunelowa