30 sierpnia br. oficjalnie włączono do eksploatacji tunel kanalizacyjny Shieldhall – efekt realizacji największego takiego typu projektu w Glasgow od czasów wiktoriańskich.
Tunel kanalizacyjny Shieldhall włączono już do eksploatacji. Fot. Twitter
W uroczystościach udział wzięła sekretarz ds. środowiska, Roseanna Cunningham, która zauważyła, że tunel, budowany w oparciu o dziedzictwo branży inżynieryjnej, służyć będzie społeczności przez kolejne stulecia. Dzięki realizacji projektu woda w rzece Clyde ma być zawsze czysta, a Glasgow zyskać ma odpowiednią ochronę przeciwpowodziową.
W tunelu zbierać się mają wody opadowe, które przesyłane będą do oczyszczalni ścieków Shieldhall Waste Water Treatment Works.
Konstrukcja została tak zaprojektowana, by przyjąć 90 tys. m3 wody deszczowej, czyli tyle, ile wystarczyłoby, aby wypełnić 36 basenów o rozmiarach olimpijskich.
Shieldhall Tunnel, o długości 4,8 km, drążono z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) firmy Herrenknecht AG o imieniu Daisy w 2017 r. Zmobilizowana maszyna TBM wyposażona była w tarczę skrawającą o średnicy 4,7 m, która drążyła z prędkością około 2 cm/min. Trasa tunelu została poprowadzona od Craigton do Parku Królowej, pod terenami parków Bellahouston i Pollok.
Inwestycję realizowało konsorcjum Costain Vinci Construction Grans Projets (CVJV). Budowa takiej konstrukcji wymagała szerokiego wachlarza specjalistycznych robót oraz eksperckiej wiedzy na najwyższym poziomie.
W ciągu kilkunastu miesięcy prace tunelowe wykonywało około setki osób. Wydobyto ponad 500 tys. ton urobku (ziemia, kamienie, glina i in.), z czego 90% poddano recyklingowi.
Przeczytaj także: Pierwszy grawitacyjny kanał ściekowy na Hawajach
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.