Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło przetarg na wykonanie studium technicznego III linii metra. W ramach prac powstać ma plan przebiegu trasy i lokalizacji stacji nowej linii na odcinku Stadion Narodowy–Gocław, a także położenia Stacji Techniczno-Postojowej Kozia Górka. To pierwsze postępowanie dotyczące tej linii stołecznego metra.
Metro w Warszawie. Fot. MKavalenkau / Adobe Stock
Szczegółowa analiza ma dotyczyć trzech wariantów trasy. Pierwszy jest zgodny z wytycznymi zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w m.st. Warszawy (SUiKZP); drugi – z koncepcją prezentowaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego; trzeci – z koncepcją autorów opracowania.
Studium ma zawierać informacje o założeniach lokalizacyjnych, technicznych, własnościowych i szacunkowych kosztach inwestycji. Pozwoli to rozpocząć prace przygotowawcze, w tym badania geologiczne, opracowanie studium wykonalności oraz projektów koncepcyjnych i budowlanych. Analiza ma uwzględniać kryteria funkcjonalno-przewozowe, przestrzenne, środowiskowe i ekonomiczne.
Podczas oceny ofert zamawiający weźmie pod uwagę cenę (58%), doświadczenie koordynatora (18%), doświadczenie analityka ruchu (12%), doświadczenie planisty/urbanisty (6%) oraz doświadczenia projektanta w branży konstrukcyjno-budowlanej (6%). Zainteresowane firmy propozycje mogą składać do 25 czerwca br.
Postawiliśmy pierwszy krok zbliżający nas do budowy III linii metra w Warszawie. Wkrótce dowiemy się, który z proponowanych przez nas wariantów przebiegu linii M3 na Pradze-Południe jest zdaniem inżynierów najbardziej optymalny. Wyniki ich prac powinniśmy poznać za około 12 miesięcy, a wstępny raport już po trzech miesiącach – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
O potrzebie przedłużenia metra Rafał Trzaskowski mówił jeszcze podczas kampanii wyborczej. Według zapowiedzi, kolej podziemna miałaby dotrzeć także do Ursusa i stacji PKP Warszawa Toruńska, a następnie do Mokotowa (IV linia) i Białołęki (V linia).
Obecnie do dyspozycji mieszkańców stolicy jest cała I linia metra o długości 23 km oraz odcinek centralny II linii (6,1 km). W tym roku, najpewniej latem, do eksploatacji włączony zostanie odcinek wschodni północny (3,2 km) drugiej linii, a kilka miesięcy później – odcinek zachodni (3,4 km). II linia metra jest cały czas rozbudowywana – docelowo ma mieć analogiczną długość, jak linia pierwsza. Wszystko ma być gotowe do 2023 r.
Wszystkie bieżące informacje nt. budowy II linii metra znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.