• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Co znajduje się pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze?

Naukowcy z AGH rozpoczęli badania


Opublikowano: 29-07-2019 Źródło: Grupa Arado

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczęli badania podziemi pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze. Szukają tzw. luftschutzstollen, czyli podziemnych tuneli, drążonych w czasie II wojny światowej przez Niemców w zboczach gór jako cywilne schrony przeciwlotnicze. Podziemia w Jeleniej Górze otwarto w grudniu 2018 r., ale według świadków, jest jeszcze wiele miejsc nieodkrytych.


Fot. Grupa Arado Fot. Grupa Arado
  • Obecnie podziemia pod Wzgórzem Kościuszki nazywane są Time Gates-Bramy Czasu
  • Aktualnie to popularna trasa turystyczna
  • Ostatni raz to miejsce badano tuż po II wojnie światowej

Decyzję o budowie tuneli pod obecnym Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze, w obawie przed nalotami aliantów, Niemcy podjęli w 1944 r. Miejsce wybrali nieprzypadkowo – istniały tam spore pomieszczenia piwniczne z około XVIII w. do przechowywania żywności i beczek z winem. Początkowo niemieccy inżynierowie zakładali, że w trakcie nalotów pod ziemią schronić będzie mogło się 2 tys. osób. Już w trakcie budowy tuneli postanowiono jednak, że obiekt ma pomieścić ponad 6 tys. ludzi. Naziści korytarze oznakowali systemem liter i numerów. Na wypadek braku energii elektrycznej jedno z wyjść ze schronu pomalowali farbą fluorescencyjną (świeci do dziś). W podziemiach znajdują się też trzy duże hale – dwie obudowane kamieniami, jedna cegłami. Wszystkie mają 8 m wysokości, około 6 m szerokości, a długości od 9 m do 15 m.

Fot. Grupa Arado Fot. Grupa Arado

Obecnie żyje wciąż wiele osób, które jeszcze w młodzieńczym wieku tuż po wojnie penetrowały te podziemia. Twierdzą one, że to, co dziś można zwiedzać, nie jest jednak całością nazistowskiego schronu. Wskazują na zamurowaną aktualnie ścianę, twierdząc, że wcześniej biegł w tym miejscu tunel, który rozchodził się w dwie strony. Jedna nitka biegła pod miejski ratusz, a druga w kierunku dworca kolejowego. Ponadto jeden z niemieckich świadków, który w 1945 r. miał dziewięć lat, zapewniał, że niektóre wille położone przy wzgórzu miały przejścia do schronu przeciwlotniczego.

Fot. Grupa Arado Fot. Grupa Arado

Po II wojnie światowej, w 1946 r., przeprowadzono pierwszą oficjalną inwentaryzację 4 km podziemi pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze. Powstał wtedy pierwszy i ostatni ich plan oraz mapa. Drugie badania, 29 lipca 2019 r., zaczęli naukowcy Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska w Katedrze Geofizyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przeprowadza je zespół w składzie: dr hab. inż. Sławomir Porzucek (prodziekan wydziału), dr inż. Monika Łój oraz dr inż. Jerzy Ziętek. Do badań zostaną użyte dwie metody geofizyczne: grawimetryczna i magnetyczna. Naukowcy skorzystają m.in. z georadaru.

Przeczytaj także: Tunel w Mamerkach – pod włazem jest Bursztynowa Komnata?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!