W ubiegłym roku, podczas budowy stacji metra C08 Płocka na Woli, odkryto kości prehistorycznego ssaka. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że szczątki należą do słonia leśnego.

- Prehistoryczny ssak znaleziony podczas budowy stacji metra na Woli, okazał się samicą słonia leśnego
- Gatunek żyjący ponad 115 tys. lat temu ważył 7–11 ton i osiągał wysokość nawet 4,5 m
- Badanie szczątków przeprowadzili pracownicy Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
Pozostały z niego kości miednicy oraz fragmenty kończyn. A właściwie z niej, ponieważ pozostałości ssaka należały do około 20-letniej samicy słonia leśnego. Wiek znaleziska datuje się na około 115–132 tys. lat. Słonie leśne, które żyły na terenach Polski w interglacjale eemskim, mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły co najmniej 7 ton.
Słoń leśny w Muzeum Ziemi w Warszawie. Fot. Metro Warszawskie
Elephas antiquus zamieszkiwał Europę w okresie plejstocenu. Samce miały duże, proste ciosy (popularnie zwane kłami), osiągał 4–4,5 m wysokości i masę przekraczającą nawet 10 ton. Gatunek prawdopodobnie wyginął ponad 30 tys. lat temu (ostatnie osobniki na Półwyspie Iberyjskim).
Współczesny słoń leśny (samiec) waży od 1,2 do 3,5 tony i osiąga wysokość 1,7–2,8 m. Na fragmenty szkieletu jego prehistorycznego przodka znaleźli robotnicy budujący stację metra natrafili 6 metrów pod ziemią. O znalezisku poinformowano pracowników Państwowego Muzeum Archeologicznego, które prowadzi nadzór archeologiczny nad budową tego odcinka II linii metra.
Panewka kości miednicy. Fot. Metro Warszawskie
Wstępne oględziny znaleziska sugerowały, że są to fragmenty miednicy oraz kończyn kopalnego ssaka, należącego do słoniowatych. Kości zostały zabezpieczone i przewiezione do Państwowego Muzeum Archeologicznego. Ostatecznie określenia gatunkowego zwierzęcia dokonali specjaliści z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – czytamy w komunikacie.
Znalezione kości. Fot. Metro Warszawskie
Doczesne szczątki słonicy zostaną upamiętnione w strefie ogólnodostępnej na antresoli stacji Płocka (wyjście w kierunku ul. Wolskiej), czyli w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia kości samicy słonia leśnego.
Przeczytaj także: Metro to marzenie wielu polskich miast. Realne?

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.