Maszyna, nazwana Charlotte na cześć sufrażystki Charlotte Despard, drążyła pierwszy, 500-metrowy odcinek Frogmore Connection Tunnel, od Wandsworth do Fulham, o całkowitej długości 1,1 km. Celem realizacji projektu Thames Tideway Tunnel jest oczyszczenie Tamizy ze ścieków. Tunelem drążonym przez Charlotte przesyłane będą ścieki z King George's Park do głównego, 25-kilometrowego superkanału w Fulham.

Półkilometrowy południowy odcinek tunelu Frogmore, od Dormay Street do King George's Park, jest już ukończony. Charlotte zostanie teraz podniesiona z szybu, zabrana z powrotem na Dormay Street i umieszczona z powrotem w tunelu 600 m na północ do Fulham.

Ten milowy krok, pierwszy w projekcie Tideway, oznacza krok w kierunku czystszej, zdrowszej Tamizy. Pomimo tego, że Charlotte jest najmniejszą TBM w projekcie Tideway, bez problemu buduje niezbędną infrastrukturę, która będzie korzystna dla mieszkańców Londynu – i ich rzeki – przez wiele lat. Nasz zespół tunelowy wykonał fantastyczną robotę, doprowadzając tę ​​maszynę do King’s George Park – powiedziała Sally Cox, dyrektor projektu.

Charlotte to maszyna o długości ponad 70 m i o tarczy o średnicy 3 m. Tunel budowany jest na głębokości około 30 m.

Thames Tideway to powstający tunel kanalizacyjny o łącznej długości 25 km. Jest to jeden z najważniejszych obecnie realizowanych projektów infrastrukturalnych w Londynie.

Zostanie on zbudowany z wykorzystaniem aż 4086 prefabrykowanych betonowych pierścieni o średnicy 7,1 m. Pierwszy odcinek głównego tunelu jest również bliski ukończenia, maszyna TBM Millie wydrążyła już niemal 5 km superkanału.

Łącznie do budowy tunelu zmobilizowanych zostało sześć maszyn TBM. Termin realizacji projektu opóźnił się już o rok, obecnie wyznaczono go na 2024 r.

Przeczytaj także: Brytyjska przestrzeń podziemna wolna od Brexitu, ale nie od problemów