Dzięki hyperloopowi mamy nadzieję na transport towarów – i ludzi – z prędkością liczoną w setkach kilometrów na godzinę. Wariacja na temat ultraszybkiego transportu firmy Magway z Wielkiej Brytanii charakteryzować się będzie jednak typowo brytyjską flegmą: planowana prędkość nowego środka transportu to zaledwie 65 km/godz.
Pojazd zaprojektowany przez firmę Magway. Wiz. Magway
- Brytyjska firma Magway opracowuje technologię transportu towarów opartą na idei hyperloop
- Specjalne kapsuły będą się poruszać z prędkością około 65 km/godz.
- Koszt budowy 1,6 km tunelu dla kapsuł wynosić ma 1,5 mln funtów
Brytyjski „hyperloop” nie zachwyca tempem jazdy, lecz i nie po to jest opracowywany: firma Magway, założona w 2017 r., postawiła sobie bowiem za cel łatwe, automatyczne i efektywne dostarczanie paczek.
Dzięki wykorzystaniu oryginalnego pomysłu Elona Muska, tj. tuneli próżniowych, którymi mogą być przesyłane kapsuły, Magway chce zbudować w Londynie sieć, w obrębie której transportowanych będą dziesiątki tysięcy paczek w ciągu godziny, a w ciągu roku – 600 mln. Będzie to możliwe dzięki przejazdowi specjalnych kapsuł nad torem magnetycznym z prędkością około 65 km/godz. (40 mil/godz.). Transport aktywowany ma być poprzez impulsy elektryczne.
Ponieważ nie ma jasnego planu rozbudowy infrastruktury, nie robi się wystarczająco wiele w kierunku modernizacji transportu, i, co ważniejsze, rozwiązania problemu niebezpiecznego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Potrzebujemy śmiałych idei, które zmienią sposób, w jaki obecnie dostarczamy towary i oblicze transportu w nadchodzących latach – mówi Robert Cruise, współzałożyciel Magway. Jak podkreśla, wdrożenie pomysłu spółki na pełną skalę pozwoliłoby wyeliminować miliony ton emisji CO2 rocznie, a także zaoszczędzić miliony funtów kosztów utrzymania dróg.
Budowa takiej sieci tunelowej może kosztować miliony funtów – przewiduje się, że na budowę 1,6 km (1 mili) przeznaczyć trzeba będzie 1,5 mln funtów; doliczyć do tego należy około 3,5 mln funtów na przeprowadzenie projektowania i prac przygotowawczych oraz przejście procesu legislacyjnego. Firma twierdzi, że jest w stanie wdrożyć to rozwiązanie w ciągu trzech lat. Brytyjski rząd udzielił firmie wsparcia finansowego na utworzenie prototypu.
Magway, z siedzibą w londyńskiej dzielnicy Wembley, została założona przez Ruperta Cruise’a, inżyniera, który pracował nad projektem hyperloop Elona Muska oraz Philla Daviesa, biznesmena. Projekt realizować będzie jednak konsorcjum firm Magway, Ocado, Old Oak i Park Royal Development Corporation, a także Space Syntax, Force Engineering and Transport Research Laboratory (TRL).
Przeczytaj także: Czy Polska potrzebuje kolei magnetycznej?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.