Tunel Północnomujski poprowadzony został pod Górami Północnomujskimi w ciągu trasy Kolei Bajkalsko-Amurskiej (BAM, Bajkało-Amurskaja magistral), przecina rosyjską Buriację. Jego długość to 15,343 km, co sprawia, że jest jednocześnie najdłuższym tego typu obiektem w tym kraju. Jego budowę rozpoczęto w 1978 r., a oddano go do użytku w 2003 r. Dzięki niemu trasa 54-kilometrowa, omijająca pasmo górskie, skrócona została do około 15 km, a przejazd nią trwa nie 180, a 15 min.

Aktualna przepustowość tej linii to 16 mln ton ładunków cargo, ale rząd chce zwiększyć potencjał regionu nawet ponad sześciokrotnie. Dlatego postanowiono o realizacji nowego projektu, czyli budowie kolejnej nitki tunelu, również o długości około 15,5 km. W celu wykonania zadania zmobilizowane zostaną aż dwie maszyny TBM Crossover (XRE) z tarczami o średnicy 10,37 m.

Największy globalny producent antracytu, Grupa Sibanthracite, będzie odpowiedzialna za budowę tunelu wraz z firmą VostokCoal Management Company. Firmy te należą do Dmitrija Bosova, który dąży do zwiększenia transportu węgla na tej trasie nawet o 100 mln ton rocznie. 

Wybrano maszyny TBM Crossover z powodu konieczności prowadzenia prac w trudnych, niejednorodnych warunkach geologicznych (od niestabilnych podmokłych gleb po twarde skały). Crossover może pracować w dwóch trybach: w trybie otwartym, używanym podczas wiercenia w twardych formacjach skalnych, oraz w trybie zamkniętym (z równoważeniem nacisku na ziemię), używanym podczas wiercenia w niestabilnych glebach podmokłych, jak wyjaśnili przedstawiciele Sibanthracite.

Drugi tunel Północnomujski znajdzie się w jednym z najbardziej aktywnych geologicznie obszarów naszej planety. Region ten charakteryzuje się wysoką aktywnością sejsmiczną, trudnymi warunkami geologicznymi i hydrogeologicznymi na tle trudnego klimatu. Okres letni trwa tutaj od 80 do 100 dni, a temperatury wahają się od +39°C latem do -58°C zimą. Prace budowlane w obrębie portali tunelu komplikować będzie też obecność wiecznej zmarzliny – powiedział przedstawiciel Sibanthracite.

Budowa nowego tunelu ma rozpocząć się w 2020 r. i potrwać nie ponad 20 lat, jak poprzednim razem, a zaledwie pięć.

Przeczytaj także: Tunel w Świnoujściu: maszyna TBM już w budowie [zdjęcia]