• Wiosną 2020 r., w ramach budowy tunelu średnicowego w Łodzi, rozpocznie prace maszyna TBM
  • 95-metrowa TBM z tarczą o średnicy 8,76 m wydrąży cztery jednotorowe tunele o długości 4,5 km
  • Około 3-kilometrowy dwutorowy tunel wykona większa TBM, z tarczą o średnicy 13,04 m

Budowa tunelu średnicowego jest kontynuacją prac PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK) rozpoczętych budową dworca Łódź Fabryczna. Podczas realizacji projektu, ze względu na problemy finansowe Energopolu Szczecin S.A., zmienił się lider konsorcjum. Szczecińską spółkę zastąpiło Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Mińsk Mazowiecki sp. z o.o. (PBDiM).

Po zmianie lidera konsorcjum prowadzącego budowę łódzkiego tunelu na PBDiM prace są kontynuowane sprawniej. Wykonawca organizuje teraz transport maszyn i w 2020 r. będzie rozpoczynał drążenie tuneli – powiedział Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK.

Dostawy i montaż maszyny TBM

Dostawy elementów maszyny zakończą się w styczniu 2020 r. Porem nastąpi montaż całości w komorze startowej. Pod koniec grudnia do Łodzi trafią bębny do zwijanych instalacji kablowych – elektrycznych i hydraulicznych. Największą częścią jest nierozbieralne łożysko i gniazda z czterema silnikami – tym transportem zajmie się specjalistyczna firma.

TBM ma długość 95 m i tarczę i średnicy 8,76 m. Wydrąży cztery jednotorowe tunele w kierunku Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca, o łącznej długości 4,5 km.


Komora startowa

Po robotach przygotowawczych związanych z rozbiórką zabudowań, wycinką drzew i krzewów oraz usuwaniem kolizji z podziemną infrastrukturą, rozpoczęto budowę ścian szczelinowych na terenie byłych ogródków działkowych między ul. Stolarską i Odolanowską.

Ściany szczelinowe powstają przy użyciu specjalnej maszyny, tzw. głębiarki. W miejsce wydrążonej szczeliny o szerokości metra wprowadzana zostaje klatka zbrojeniowa, która następnie zalewana jest betonem. W ten sposób powstaje konstrukcja zabezpieczająca wykop przed osuwaniem się ziemi. Docelowo komora dla maszyny drążącej podziemny tunel w Łodzi będzie miała maksymalnie 26,5 m głębokości oraz 30 m szerokości – informuje PKP PLK.

Montaż TBM ma zakończyć się w marcu, potem mają rozpocząć się pierwsze roboty w tunelu. Trwają jeszcze prace projektowe oraz pozyskiwanie niezbędnych decyzji administracyjnych, w tym pozwolenia na drążenie.

Będziemy prowadzić wszystkie niezbędne badania, m.in. pomiary drgań. Szczególną uwagę zwrócimy na stan techniczny obiektów w sąsiedztwie prowadzonych prac. Będzie też prowadzony stały monitoring oddziaływania inwestycji na zabudowę miejską – powiedział Mariusz Serżysko, członek zarządu PBDiM.

Tunel średnicowy

TBM, która rozpocznie prace wiosną, wydrąży cztery jednotorowe tunele w kierunku Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca. Natomiast dwutorowy tunel, od komory startowej pomiędzy ulicami Odolanowską i Stolarską, przez podziemne przystanki Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, do stacji Łódź Fabryczna (około 3 km), będzie wykonywany tarczą o średnicy 13,04 m – do tej pory największą, jak pracowała w Polsce.

Maszyny TBM do budowy tunelu średnicowego w Łodzi konstruuje i dostarcza niemiecka firma Herrenknecht AG ze Schwanau.

Projekt „Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), Etap II, Odcinek Łódź Fabryczna–Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec” jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu przekracza 1,76 mld zł (dofinansowanie unijne wyniosło około 1,43 mld zł). Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2021 r.

Przeczytaj także: Czy w Krakowie powstanie najdłuższy tunel miejski w Polsce?