Maszyna jest niezwykła również z uwagi na możliwość adaptowania się do warunków drążenia – rozmiar tarczy zostanie zmniejszony w trakcie drążenia, do 9,9 m. Odbędzie się to na głębokości 2,8 km pod powierzchnią ziemi. Dwa rozmiary tarczy potrzebne są z uwagi na to, iż jedna z części tunelu będzie potrzebowała większej przepustowości – 565 m3/sek, a druga zdecydowanie mniejszej – 42 m3/sek. Użycie maszyny TBM o tarczy o tak dużej średnicy, jak 11,6 m, byłoby w tej sytuacji bardzo niepraktyczne.

Mill Creek Drainage Relief Tunnel na co najmniej 100 lat ma zapewnić ochronę przeciwpowodziową dla wschodniego i południowo-wschodniego rejonu Dallas, obszarów, które w ostatnich latach znacznie ucierpiały w wyniku gwałtownych deszczy. Tunel chronić będzie ponad 2200 budynków mieszkalnych i komercyjnych, włącznie z centrum medycznym. Obecnie funkcjonujący tam system odwodnieniowy nie sprawdza się – powstał 50–70 lat temu i będzie w stanie zapewnić jakąkolwiek ochronę jeszcze maksymalnie przez dwa do pięciu lat.

Tunel zostanie wydrążony na głębokości od 31 do 46 m pod powierzchnią miasta. Jego wnętrze zostanie wyłożone prefabrykowanymi betonowymi panelami.

Big Tex będzie pracować 24 godz./dobę. Koniec realizacji projektu planowany jest na 2023 r.

Przeczytaj także: Rozpoczął się transport elementów maszyn TBM na Bródno