Partnerzy portalu

Zielone światło dla tunelu pod Stonehenge

Opublikowano: 15-03-2020 Źródło: Tunneling Journal

11 marca br. brytyjski kanclerz skarbu państwa Rishi Sunak dał zielone światło dla finansowania budowy tunelu drogowego pod Stonehenge. – Rząd chce wzmocnić połączenia regionalne, przekształcając trasy lokalne w szlaki strategiczne dla Anglii – wyjaśnił Sunak. Zgodnie z planem, na realizację tego typu inwestycji wydanych zostanie ponad 27 mld funtów w ciągu kolejnych pięciu lat.


Trasa tunelu będzie poprowadzona pod Stonehenge. Fot. Adobe Stock Trasa tunelu będzie poprowadzona pod Stonehenge. Fot. Adobe Stock

Już w lipcu inwestor, Highways England, rozpoczął  poszukiwanie wykonawcy tunelu, mimo że długo niedowierzano, że w pobliżu Stonehenge może powstać tunel drogowy. Inne projekty infrastrukturalne nie byłyby jednak optymalne ani w budowie, ani w eksploatacji. Proces kontraktowania trwać ma jeszcze około roku.

Generalny wykonawca odpowiedzialny będzie głównie za modernizację niemal 13-kilometrowego odcinka drogi A303 pomiędzy Amesbury i Berwick Down, budowę tunelu wzdłuż istniejącej trasy A303 (w odległości ponad 50 m od Stonehenge), budowę obwodnicy do północnych granic miejscowości Winterbourne Stoke, budowę skrzyżowania tras A345 i A360.

Planowana trasa A303. Źródło: Highways England Planowana trasa A303. Źródło: Highways England

Drążenie tunelu w tak niewielkiej odległości od Stonehenge będzie musiało odbyć się z troską o istniejące tam ważne stanowiska archeologiczne. Nienaruszony ma pozostać też widok rozpościerający się ze Stonehenge podczas zachodu słońca w dniu przesilenia zimowego.

Dyrektor projektu w Highways England, Derek Parody, skomentował: Oczekujemy, że ten plan zainteresuje najlepsze firmy budowlane na świecie, które zechcą wziąć udział w realizacji projektu. Zaproponowany program odblokuje zatory na ważnej trasie A303, ochroni, a nawet zwiększy wyjątkową uniwersalną wartość Światowego Dziedzictwa UNESCO (Stonehenge wpisane jest na tę listę – przyp. MJ), ale także przyniesie korzyści lokalnej i regionalnej gospodarce, zapewniając umiejętności i możliwości pracy dla dużych i małych przedsiębiorstw.

Dla inwestycji nie pozyskano jeszcze wszystkich pozwoleń, dlatego podpisanie umów z wykonawcami nie jest na razie możliwe – jednak nie ma przeszkód dla procedowania postępowań przetargowych. Dzięki temu istnieje możliwość rozpoczęcia budowy tunelu zgodnie z harmonogramem, tj. w 2021 r.

Przeczytaj także: TBM Anna i Maria już na stacji metra na Bródnie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia