Dzięki budowie stacji w Brisbane powstanie nowy węzeł komunikacyjny na rogu ulic Albert i Mary. Obiekt zapewni lepszy transport publiczny pasażerom z południowej części miasta. W maju br. rozpoczynają się intensywne prace budowlane. W jednym z obszarów budowy zakończono już konieczne rozbiórki i rozpoczęto palowanie, które zakończy się w czerwcu 2020 r. W drugim zaczyna się wykonywanie szybu tunelowego.

W ramach tych robót zostanie usunięty wykopany materiał, zostaną przeprowadzone prace stabilizujące grunt oraz retencyjne z wykorzystaniem betonu natryskowego i robót wiertniczych. By ograniczyć hałas w zamieszkanym terenie, powstanie zabudowanie z betonowym podłożem i prefabrykowanymi ścianami betonowymi zamontowanymi na stalowej ramie. Obiekt, obok obniżenia poziomu hałasu, ma także ograniczyć rozprzestrzenianie się pyłu.

Część robót będzie prowadzona nocami i w weekendy. To m.in. prace ziemne oraz betonowe (m.in. lanie betonu), a także działania związane z budową szybu, od jego wykopywania, przez stabilizację, po instalację niezbędnego sprzętu i urządzeń. Zostaną też przeprowadzone badanie geotechniczne i kontrola CCTV podłoża przyszłej stacji metra. Tempo prac będzie uzależnione od warunków pogodowych.

Stacja przy Albert Street będzie położona 31 m poniżej powierzchni ziemi, długość peronu wyniesie 220 m. Ma obsługiwać ponad 67 tys. pasażerów dziennie.

Przeczytaj także: Tunel pod Stonehenge opóźniony. Żadnych decyzji do lipca