Przypomnijmy, że obiekt pod Stonehenge ma być częścią modernizowanej drogi szybkiego ruchu A303. Jego długość ma wynieść 3,3 km, a położony będzie bezpośredni w sąsiedztwie sławnego kamiennego kręgu. Przebudowa warta 1,7 mld funtów, ma doprowadzić do rozładowanie korków, w których czas spędzają okoliczni mieszkańcy, jednocześnie nie naruszając środowiska i bez ingerencji w sam obiekt światowego dziedzictwa.


Trasa ma stać się drogą dwujezdniową. Remont lub przebudowa czeka odcinki nieopodal Stonehenge, pomiędzy Sparkford i Ilchesgter oraz pomiędzy Taunton i Southfields (A358). Nowa droga ma liczyć prawie 13 km, nie licząc tunelu. Ten ma omijać stanowiska archeologiczne, przebiegając 50 m od kręgu.

Projekt zakłada budowę estakady, nad lokalnym rondem w Amesbury (które stanie się drogą jednojezdniową), tunelu o długości 3,3 km pod Stonehenge już z drogą dwujezdniową, zielone mosty nad szosą A303 zapewniające dostęp do terenów wokół światowego dziedzictwa UNESCO, czyli kamiennego kręgu, przesunięcie ronda Longbarrow i instalację sygnalizacji świetlnej, oraz budowę obwodnicy Winterbourne Stoke prowadzącą do wiaduktu nad doliną Till.

Plany modernizacji drogi i budowy tunelu popiera rada Wiltshire, uznając, że inwestycja pobudzi lokalną gospodarkę, odblokuje zakorkowaną trasę i ograniczy ingerencję ruchu samochodowego w bezpośrednim sąsiedztwie zabytku.

Rada Wiltshire już opowiedziała się za planami, mówiąc, że „ulepszenia” drogi głównej „zmniejszą wtargnięcie ruchu do starożytnego pomnika, pobudzą lokalną gospodarkę, rozwiążą zatory i położyć kres biegom szczurów przez lokalne wioski”.

Prace budowlane powinny rozpocząć się w 2021 r., jednak ze względu na opóźnione decyzje, ten termin może być nieaktualny.

Przeczytaj także: Z końcem wakacji do Świnoujścia przypłynie maszyna TBM