Każdy z tuneli ma długość 750 m i średnicę 11 m, a po oddaniu do użytku będzie przepuszczał do 3 tys. m3 wody na sekundę z rzeki Peace River.

Drążenie tuneli rozpoczęto latem 2018 r., a zakończono w grudniu 2019 r. Pół roku później rozpoczęto proces wykańczania obiektów, który polegał na wykładaniu ich specjalnie zaprojektowanym materiałem, zapewniającym maksymalny poślizg. 

Poza budową tuneli, zamówienie obejmuje również realizację projektu zapory ziemnej o długości ponad 1 km i wysokości 60 m. W kontrakcie zawarto też zapis o wykonaniu prac pomocniczych, budowie dróg dojazdowych i mostów.

Inwestycja znana jako Site-C to trzecia zapora hydroenergetyczna i elektrownia na rzece Peace River oraz jedną z największych zapór w Kanadzie. Po oddaniu do użytku, siłownie dostarczą 1,1 tys. MW mocy i około 5,1 tys. GWh energii rocznie do zintegrowanego systemu energetycznego prowincji. Realizacja projektu zapewni dostawy czystej i odnawialnej energii przez ponad 100 lat, do średnio 450 tys. domów rocznie (na obszarze Kolumbii Brytyjskiej, największej kanadyjskiej prowincji).

Przeczytaj także: Tunel pod cieśniną Beringa: projekt inżynieryjny czy polityczny?