• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Hongkong: autostrada z innowacyjnym podmorskim tunelem

Opublikowano: 05-01-2021 Źródło: AECOM, tm-clkl.hk, Highways Department

W Hongkongu 27 grudnia 2020 r. otwarto autostradę Tuen Mun – Chek Lap Kok(TM-CLKL). To kluczowe przedsięwzięcie w projekcie intermodalnego węzła transportowego. Drogę poprowadzono głównie mostami i wiaduktami oraz podmorskim tunelem.


Fot. tm-clkl.hk Fot. tm-clkl.hk
  • Podmorski tunel drogowy wydrążyła największa maszyna TBM na świecie
  • Wykorzystano też maszyny mTBM do budowy przejść ewakuacyjnych
  • Zewnętrzna średnica obiektu wynosi 17,6 m

Autostrada o długości 9,7 km łączy Tuen Mun, zachodnią część Nowych Terytoriów Hongkongu, z mostem Hongkong-Zhuhai-Macao i międzynarodowym lotniskiem w Hongkongu poprzez port morski. Trasa składa się z 3,5 km mostów i wiaduktów poprowadzonych nad morzem i lądem oraz z 5-kilometrowego tunelu podmorskiego.

Rekordowa konstrukcja

Obiekt na północnym odcinku w Tuen Mun ma 17,6 m szerokości zewnętrznej, a położono go na głębokości około 50–60 m. W ten sposób pobił wszystkie lokalne rekordy. Podczas drążenia wykorzystano największą na świecie maszynę TBM (ang. Tunnel Boring Machine) z tarczą o średnicy 17,6 m (wysokość 6-kondygnacyjnego budynku) – to pierwsze w Hongkongu użycie tej metody podczas budowy podmorskiego tunelu drogowego. Jest to też pierwszy na świecie projekt, w którym wykorzystano mTBM do budowy przejść krzyżowych.

Fot. tm-clkl.hk Fot. tm-clkl.hk


Minimalny wpływ na środowisko

Dzięki zastosowaniu TBM uniknięto konieczności pogłębiania i usunięcia i oczyszczenia około 11 mln m3 osadów morskich (to równowartość pojemności 4900 standardowych basenów), dzięki czemu zminimalizowano wpływ na środowisko naturalne, w który, znajdują się siedliska białych delfinów i innej flory oraz fauny. Ograniczono też wpływ budowy na ciężki transport portowy i uniknięto przebudowy istniejących podmorskich kabli zasilających port lotniczy.

Praca pod wodą

Wysokie ciśnienie wody na dnie morza (około 6 bar) w przypadku wykopów wymagałoby użycia sprężonego powietrza. W zrealizowanym projekcie wprowadzono technikę nasycania i komory mieszkalne pod ciśnieniem, tak by technicy mogli mieszkać pod wodą w ciągu 28-dniowego cyklu pracy. W ten sposób ograniczono częstotliwość dekompresji pracowników oraz ryzyko choroby dekompresyjnej.

Fot. tm-clkl.hk Fot. tm-clkl.hk

Innowacyjne rozwiązania

Głowice TBM wyposażono w innowacyjne technologie Mobydic, Snake i Telemach. Pierwsza służy do monitoringu dysków tnących, druga pozwala na inspekcję robót i czyszczenie głowicy za pomocą węża-robota, a trzecia umożliwia automatyczną wymianę dysków tnących. Dzięki takim rozwiązaniom skrócono czas drążenia, zminimalizowano udział ludzi w ryzykownych operacjach i zwiększono bezpieczeństwo pracy.

SnakeJet. Źródło: OC Robotics

Modułowa konstrukcja

Budowę prowadzono modułowo: wewnętrzna konstrukcja tunelu, płyta górnego kanału wentylacyjnego, attyka czy galeria serwisowa składały się z dużej liczby prefabrykowanych modułów. Galerię wykonano pod jezdniami tunelu. Znalazły się w niej pomieszczenia ogólnodostępne, a także elektryczne i mechaniczne. W chodniku obsługowym zamontowano rury drenarskie, instalacje przeciwpożarowe, systemy zasilania i sterowania dla części obiektów tunelu. W efekcie część prac konserwacyjnych będzie można wykonywać podczas eksploatacji tunelu bez wstrzymywania ruchu. Do przejazdów wewnątrz galerii zastosowano pojazdy elektryczne pomocne w utrzymaniu mediów.

Fot. tm-clkl.hk Fot. tm-clkl.hk

Małe maszyny TBM

Wyzwaniem było zbudowanie dróg ewakuacyjnych. Wybudowano 57 przejść krzyżowych (co 100 m) o długościach od 8 m do 13 m łączących dwie rury tunelu. W tym celu, by uniknąć zamrażania gruntu, opracowano innowacyjną metodę przeciskania rur z wykorzystaniem, po raz pierwszy na świecie, małych maszyn TBM o średnicy 3,6 m.

Wykonano też gąsienicową ścianę szczelinową przenoszącą siły na „panele Y” jako tymczasowe podpory boczne. W porównaniu z konwencjonalną ścianą szczelinową, ściana gąsienicowa pozwala zmniejszyć liczbę tymczasowych podpór i zminimalizować ilość prac ziemnych. Pozostawia więcej wolnej przestrzeni konstrukcyjnej.

Fot. tm-clkl.hk Fot. tm-clkl.hk

Monitoring w czasie rzeczywistym

W tunelu Tuen Mun-Chek Lap Kok zainstalowano system monitorowania stanu strukturalnego złożonego z systemu detekcyjnego i automatycznego ostrzegania, by na bieżąco oceniać stan budowli i zoptymalizować działania operacyjne i konserwacyjne. Stworzono też aplikację mobilną powiadamiającą o pożarach. Po wykryciu ognia z głównej centrali sygnalizacji pożaru zostaje automatycznie wygenerowane powiadomienie dla personelu obsługującego tunel na pierwszej linii. Wskazuje lokalizację pożaru za pośrednictwem aplikacji mobilnej i umożliwia podjęcie natychmiastowych działań.

Autostrada jest kluczowym elementem intermodalnego, wewnątrzregionalnego i międzynarodowego węzła transportowego w Hongkongu. Prace budowlane kosztowały około 21,4 mld zł (5,8 mld USD).

Przeczytaj także: Tunel pod Stonehenge w końcu zostanie wybudowany

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!