• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższy na świecie tunel zatapiany efektywny energetycznie [filmy]

Opublikowano: 09-02-2021 Źródło: railtech.com

Tunel Fehmarnbelt Fixed Link, najdłuższy na świecie obiekt zatapiany, będzie potrzebował energii elektrycznej dla pociągów i infrastruktury. Generalny wykonawca ogłosił przetarg na dostawę i montaż instalacji elektrycznych. Zaplanowano też postępowanie na stację transformatorową.


Wizualizacja: Femern A/S Wizualizacja: Femern A/S
  • Wartość kontraktu na instalacje elektryczne tunelu Fehmarnbelt oszacowano na 750 mln EUR
  • Umowa ma zostać podpisana na przełomie lat 2022/2023
  • Obiekt ma być energooszczędny i korzystać z odnawialnych źródeł energii

Energia dla tunelu

Praktycznie każdy tunel musi być wyposażony w instalacje elektryczne zapewniające zasilanie m.in. oświetlenia, wentylacji, systemów monitoringu i bezpieczeństwa. W najdłuższym na świecie zatapianym tunelu pod cieśniną Fehmarnbelt, który połączy Danię i Niemcy, energia elektryczna umożliwi m.in. przejazd pociągów. Femern A/S ogłosił przetarg na dostawę i montaż instalacji elektrycznych, będzie też poszukiwał wykonawcy stacji transformatorowej. Jednym z warunków jest efektywność energetyczna rozwiązań.

Źródło: Femern A/S

Kluczowy kontrakt

W przypadku budowy np. Trasy Łagiewnickiej (z tunelami) w Krakowie zapotrzebowanie na moc to około 2 MW. Zapewni ją krajowe przedsiębiorstwo energetyczne. Dla tunelu Fehmarnbelt zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie o rzędy wielkości większe. Wartość planowanego kontrakty to około 750 mln EUR, mniej więcej 10% kosztów całego przedsięwzięcia. Podpisanie umowy na instalacje elektryczne przewidziano na przełom lat 2022/2023.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Zasilanie to jedno z głównych zadań na 18-kilometrowym połączeniu między Danią a Niemcami, którego budowa rozpoczęła się w styczniu 2021 r. Tunel będzie miał czteropasmową autostradę i dwa zelektryfikowane tory kolejowe, a czas podróży np. między Sztokholmem a Hamburgiem skróci się o dwie godziny.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Zasilanie to warunek konieczny

Zadania dla wybranego wykonawcy to dostawa i montaż instalacji elektrycznych dla systemów tunelu. Obejmuje m.in. wentylację, oświetlenie, systemy bezpieczeństwa i konserwację. W tym roku zostanie też ogłoszony przetarg na budowę stacji transformatorowej, którą wykona firma zewnętrzna. Stacja ma zapewnić zasilanie pociągów oraz instalacji w tunelu. Wstępne zawiadomienie opublikowano już w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Źródło: Femern A/S Źródło: Femern A/S

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Efektywność energetyczna

Wykonawca generalny dąży do tego, by wszystkie instalacje elektryczne i mechaniczne były maksymalnie energooszczędne. Wysoka mobilność i efektywność energetyczna to ważne elementy w budowie tunelu między Danią a Niemcami – mówi Claus Baunkjær, dyrektor generalny Femern A/S.

Źródło: Femern A/S

Tunel ma zostać otwarty w 2029 r., a energia elektryczna zasilająca instalacje 18-kilometrowego obiektu ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. W przetargu skupiamy się na przygotowaniu instalacji zatapianego tunelu do wykorzystania nowych technologii i obsługi ekologicznych środków transportu przyszłości – komentuje dyrektor.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Przeczytaj także: Hongkong: autostrada z innowacyjnym podmorskim tunelem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia