Trwa budowa tuneli w ciągu drogi ekspresowej S1 na trasie Przybędza–Milówka (tzw. obejście Węgierskiej Górki). W znajdujących się na niej masywach – Barania Góra i Białożyński Groń – powstaną dwa obiekty tunelowe o łącznej długości ponad 1,8 km. Wkrótce rozpoczną się prace nad kolejną nitką tunelu w pierwszym z tych masywów.
Prace tunelowe w ciągu drogi ekspresowej S1. Fot. GDDKiA
Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), wykonawca szykuje się do rozpoczęcia prac w tunelu TD-1.2. Wykonano już ścianę czołową portalu południowego, zabudowano też instalację elektryczną, wodną oraz odwadniającą.
Wcześniej przystąpiono do drążenia tunelu TD-1.1. Powstała zewnętrzna część tunelu o długości blisko 7 m, wydrążono 5 m pod parasolem ochronnym z mikropali. Prace realizowane są w górotworze z piaskowców o wysokiej wytrzymałości (dochodzi ona do 80 MPa), zeszczelinowanych w bloki o wielkościach kilku metrów szcześciennych.
Prawa jezdnia tego obiektu będzie mieć 834 m długości, natomiast lewa – 807 m.
Drugi tunel – zlokalizowany częściowo w masywie Białożyński Groń – ma mieć, odpowiednio, 1000 m i 991 m. Ich przekrój poprzeczny ma kształt podkowiasty wynikający z charakteru pracy konstrukcji. Gabaryty tunelu w wyłomie wynosić będą około 12 m szerokość i 9,5 m wysokości, a odległość pozioma między osiami pary tuneli od około 33,5 do 37,5 m. W związku z dużą powierzchnią przekroju tunelu jest on drążony z podziałem na warstwy: najwyższą zwana kalotą, środkową – sztrosą, oraz najniższą – spągiem – podaje inwestor.
Tu prace rozpoczęły się najszybciej i są też najbardziej zaawansowane. W ciągu jezdni w kierunku Zwardonia (TD-2.1) wydrążono w kalocie prawie 40 m tunelu, z kolei w kierunku Żywca powstał już wlot o długości 8 m, a drążenie kaloty wykonano na głębokości 1 m. Roboty w tym miejscu stanowią dla wykonawcy wyzwanie z powodu skomplikowanych warunków geologicznych. Górotwór zbudowany jest tu w większości ze zwietrzeliny łupka szarego, który występuje w postaci okruchów skały o niskiej wytrzymałości, silnie zawilgoconej i spękanej. Z tego powodu dla bezpieczeństwa w stropie z rur stalowych, rozmieszczonych gęsto po obrysie kaloty, wykonano parasol ochronny.
Przed uruchomieniem drążenia tuneli na portalach wykonano wykopy, wzmocnienia skarp z wykorzystaniem gwoździ gruntowych, zbrojenia siatką, obudowy wyprzedzające tunele z mikropali. Trwa umacnianie skarp portalu betonem natryskowym (torkretem) – podaje GDDKiA.
Przeczytaj także: Zimowa budowa dwóch tuneli na drodze S1 [zdjęcia]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.