Do drążenia argentyńskiego tunelu wodnego zaangażowane zostały dwie maszyny EPBM wyprodukowane przez firmę Terratec. Każda z nich dysponuje tarczą o średnicy 4,66 m, przeznaczoną do drążenia w zmiennych warunkach geologicznych na całej trasie projektu. Ich głowice tnące są wyposażone w osiem silników hydraulicznych o łącznej mocy 792 kW. Prefabrykowane segmenty, które zostaną zainstalowane w obiekcie, będą miały 4,4 m średnicy zewnętrznej oraz 3,9 m średnicy wewnętrznej.

Tunel swój początek weźmie w nowo rozbudowanej stacji uzdatniania wody General Belgrano w mieście Bernal (dzielnica Quilmes), a koniec w mieście Lomas de Zamora. Drążony będzie na średniej głębokości 25 m, głównie w linii prostej, a maksymalne nachylenie oszacowano na +/- 0,25%. Pierwszy szyb startowy ma około 45 m długości, 12 m szerokości i 25 m wysokości.

W wyniku inwestycji dostęp do świeżej wody zyskać ma 4 mln mieszkańców południowego obszaru metropolitalnego Buenos Aires. Produkcja wody zwiększy się tam o 1 mln m3 i wyniesie 2,95 mln m3.

Projekt Agua Sur zakłada budowę łącznie 23 km tunelu wodnego (zadanie realizowane będzie w dwóch etapach), a także dwóch przepompowni i 46 km przyłączy. Prace rozłożono na 10 lat.

Przeczytaj także: Czad: wieża ciśnień w mieście Mao uratuje zdrowie i życie mieszkańców