Ogłoszono przetarg na stację transformatorową, która obsłuży infrastrukturę 18-kilometrowgo zatapianego tunelu Fehmarnbelt Link, najdłuższego takiego obiektu na świecie. Jej zadaniem będzie zapewnienie zasilania wszystkich urządzeń i systemów w tunelu i jego sąsiedztwie, ogromnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych i lokalnej linii kolejowej na wyspie Lolland.
Przygotowania do budowy tunelu Fehmarnbelt. Fot. femern.com
- Urządzenia tunelu i linia kolejowa mają być zasilane wyłącznie zieloną energią
- Trafostacja ma zapewnić zasilanie także lokalnej linii kolejowej i wielkiej stacji ładowania pojazdów
- Budowa ma rozpocząć się w 2023 r.
Tylko OZE
Stacja będzie dostarczać energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Już teraz na wyspie Lolland, gdzie znajdzie się jeden z portali tunelu, 80% elektryczności pochodzi z takich zielonych dostaw. W 2029 r. gdy inwestycja się zakończy ma to być już 100%.
Duże wymagania
Duża stacja transformatorowa zostanie wybudowana w pobliżu wylotu tunelu w Rødbyhavn. Obsłuży pociągi elektryczne, autostradę, wentylację, oświetlenie, a także wielkoskalową stację ładowania pojazdów elektrycznych w sąsiedztwie obiektu. Zapewni też dostawy zielonej energii dla 10-kilometrowej trakcji linii kolejowej przebiegającej przez Lolland.
Wizualizacja stacji transformatorowej. Źródło: femern.com
Przetarg o wielkiej wartości
Przetarg zaplanowano na kilka etapów. W pierwszym, przed wakacjami, dojdzie do prekwalifikacji zainteresowanych oferentów. Wykonawca zostanie wyłoniony w kolejnej fazie – prace mają się rozpocząć w 2023 r., by zagwarantować odpowiednio dużo czasu na prace projektowe i budowlane.
Jest to umowa o niezwykle wysokiej wartości, która przyciągnie oferentów z Danii i spoza niej – twierdzi Kirsten Christensen, dyrektor kontraktu firmy Femern, odpowiedzialny za instalacje kolejowe. Dodaje, że będzie to, pod względem wielkości i wydajności, jedyna taka stacja w Danii.
Przygotowania do budowy tunelu Fehmarnbelt. Fot. femern.com
Trafostacja i efektywność energetyczna
Obiekt zostanie wybudowany na terenie o powierzchni 30 tys. m2, będzie dostarczać energię elektryczną dla linii kolejowej i instalacji w tunelu oraz linii na wyspie Lolland. Stanie się jednym z największych w Danii.
W kontrakcie na budowę tunelu efektywności energetycznej nadano priorytet, wpisano także wymagania dotyczące stacji transformatorowej z myślą i jej wykorzystaniu w przyszłości, w czasie znaczącego wzrostu znaczenia elektrycznych środków transportu.
Przygotowania do budowy tunelu Fehmarnbelt. Fot. femern.com
Tunel będzie w pełni zelektryfikowanym, zielonym korytarzem transportowym dla pociągów pasażerskich i towarowych. Wraz ze stacją transformatorową będzie stanowić istotny wkład w ekologiczną transformację sektora transportu – podsumowuje Kirsten Christensen.
Przeczytaj także: Pod Kanałem Panamskim powstanie tunel metra
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.