• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S19: dokumentacja dla odcinka z tunelami prawie gotowa

Opublikowano: 25-06-2021 Źródło: GDDKiA

85% wynosi zaawansowanie prac związanych z opracowywaniem koncepcji programowej (KP) dla odcinka Jawornik–Domaradz drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu.


Fot. hxdyl/Adobe Stock Fot. hxdyl/Adobe Stock

Na potrzeby KP dokonane zostanie pełne rozpoznanie geologiczne – zakończono już m.in. wykonywanie wierceń badawczych. Dokumentacja ma być gotowa w najbliższych tygodniach. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu w formule „projektuj i buduj”, co zaplanowano na I kwartał 2022 r.

Fragment Jawornik–Domaradz będzie mieć 11,8 km długości, część trasy zostanie poprowadzona tunelami. Przewidziano dwa tego typu obiekty – o długości 2,9 km oraz 1 km. Na przekrój użytkowy jednej nitki każdego z tuneli będą składać się dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m, pas awaryjny (szerokość min. 2,5 m) oraz drogi ewakuacyjne o szerokości 1,2 m.

Powstaną też m.in. węzeł Domaradz, dwie estakady, trzy mosty, cztery wiadukty, miejsce obsługi podróżnych Jawornik (w kierunku Barwinka) oraz obwód drogowy Domaradz.

Budowa S19 na Podkarpaciu

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

W przypadku woj. podkarpackiego obecnie w przygotowaniu są 74 km przyszłej drogi S19 od węzła Babica do granicy państwa w Barwinku. Jeśli chodzi o fragment Jawornik–Domaradz, jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), oddanie do ruchu tego najbardziej skomplikowanego pod względem technologicznym odcinka drogi ekspresowej S19, wymagającego m.in. przeprowadzenia prób odbiorowych tuneli, planowane jest na 2029 r.

Jeszcze jeden tunel

Tunel powstanie także w ramach budowy drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do węzła Babica. Fragment, który od lipca 2020 r. ma już generalnego wykonawcę, będzie mieć 10,3 km długości, z czego 2,1 km stanowić ma dwunawowy obiekt podziemny.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Wewnętrzna szerokość pojedynczej nawy wyniesie 12,4 m, a maksymalne przegłębienie obiektu pod terenem 76,8 m. Między nawami znajdzie się 12 awaryjnych przejść i jeden tego typu przejazd. Zaplanowano też 32 punkty alarmowe, 28 nisz ratunkowych, a także 28 hydrantów.

Na terenie woj. podkarpackiego droga ekspresowa S19 będzie mieć w sumie 169 km długości. W efekcie trasę z Rzeszowa do Warszawy będziemy pokonywać w czasie krótszym niż 3 godz. Cała S19 ma być długa na 570 km, połączyć przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który skomunikuje, wzdłuż wschodniej granicy Polski, państwa bałtyckie z południem Europy.

Przeczytaj także: Tunel w Świnoujściu – mniej niż 1 km do wydrążenia

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!