7 lipca ogłoszono niemal wszystkich wykonawców tunelowego połączenia kolejowego, które poprowadzone zostanie z francuskiego miasta Lyon do włoskiego Turynu. Trasa będzie mieć długość 57,5 km i przekroczy francusko-włoskie Alpy. Kontrakty opiewają na 3 mld EUR, a zostaną podpisane z konsorcjami prowadzonymi przez firmy EIFFAGE, VINCI i Implenia.
Fot. Adobe Stock
Pierwsza umowa obejmie budowę 21,9 km równoległych tuneli poprowadzonych od Villarodin-Bourget/Modane do granicy. Zadanie o wartości 1,47 mld EUR wykona konsorcjum, w skład którego wchodzą EIFFAGE Génie Civil, Spie Batignolles, Ghella i Cogeis. Drążenie realizowane będzie z wykorzystaniem dwóch maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine) oraz – w przypadku odcinków o trudniejszych warunkach geologicznych – metody drill&blast.
Kolejny kontrakt (o wartości 1,43 mld EUR) dotyczy odcinka o długości 23 km pomiędzy Saint-Martin-la-Porte/La Praz i Modane. Konsorcjum pod przewodnictwem VINCI Construction Grands Projets (firmy Dodin Campenon Bernard, VINCI Construction France TP Lyon i WeBuild) również zastosuje maszyny TBM i metody tradycyjne.
Trzeci odcinek jest najkrótszy: to zaledwie 3 km trasy pomiędzy portalem wejściowym w Saint-Julien-Montdenis po francuskiej stronie Alp a Saint-Martinla-Porte. Zostanie zbudowany metodami tradycyjnymi. Zwycięskie konsorcjum, któremu przewodzi Implenia Suisse (Implenia France, NGE, Itinera i Rizzani de Eccher) zaoferowało cenę 228 mln EUR za wykonanie zadania.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez spółkę Tunnel Euralpin Lyon Turin (TELT), odpowiedzialną za realizację i eksploatację tego odcinka linii kolejowej, dyrektor generalny TELT Mario Virano powiedział, że proces oceny ofert trwał bardzo długo. Przez dziewięć miesięcy pracowało u nas w sumie 70 osób, z czego ponad pięć miesięcy trwały negocjacje z różnymi przedsiębiorstwami, mające na celu uzyskanie jak najlepszego efektu z technicznego i finansowego punktu widzenia – wyjaśnił Virano.
Do rozstrzygnięcia pozostało jeszcze postępowanie ofertowe na budowę 12-kilometrowego odcinka pomiędzy granicą francuską a miejscowością Susa we Włoszech. Realizacja zadania, która ma kosztować około 1 mld EUR, odbędzie się z udziałem dwóch maszyn TBM. Do wygrania będzie także kontrakt o wartości około 2 mld EUR, w ramach którego wykonawca będzie musiał w całym obiekcie zainstalować systemy bezpieczeństwa oraz infrastrukturę kolejową.
Wspólnie finansowana przez UE, Włochy i Francję, linia Lyon–Turyn jest częścią europejskiej sieci kolejowej TEN-T, w korytarzu śródziemnomorskim łączącym Półwysep Iberyjski z Europą Wschodnią. Jej budowa pozwoli na wyeliminowanie z alpejskich dróg 1 mln ciężarówek.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.