• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Obwodnica Warszawy: jakie jest powietrze przy tunelu? Będzie monitoring

Opublikowano: 02-08-2021 Źródło: GDDKiA

W Warszawie kończy się budowa tunelu pod Ursynowem, będącego elementem południowej obwodnicy (droga ekspresowa S2). Równocześnie trwa osobny przetarg dotyczący pomiarów jakości powietrza w rejonie podziemnego obiektu.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Zgodnie z postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 października 2017 r., wykonawca tego zadania będzie zbierać dane dotyczące jakości powietrza z okolic wyrzutni spalin przy obu wyjazdach z tunelu oraz w rejonie obu portali. Chodzi o badanie stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu.

Przy wyrzutniach spalin monitoring stanu powietrza ma być prowadzony całodobowo przez 365 dni, w przypadku obu portali – przez minimum 70 dni w roku.  Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), wykonawca będzie zobowiązany do dostarczenia wyników badań pomiarów powietrza oraz wykonania analizy porealizacyjnej w zakresie badania pomiarów powietrza w rejonie tunelu w terminie około 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.

W przetargu wpłynęła jedna oferta, z kwotą ponad 3,7 mln zł (mieści się w kosztorysie inwestora). Złożyło ją konsorcjum: Lemitor Ochrona Środowiska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej. Zgodnie z planami, umowa zostanie podpisana w III kwartale br., a finał wszystkich prac nastąpi w I kwartale 2023 r.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Budowa tunelu pod Ursynowem znajduje się obecnie na etapie testów i odbiorów. Podziemny obiekt ma 2,3 km długości, stanowi jeden z najważniejszych elementów Południowej Obwodnicy Warszawy. To najdłuższy miejski tunel w Polsce.

Przeczytaj także: W tunelu pod Ursynowem znajdzie się 130 kamer

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!