• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków: budowa linii z tunelem tuż-tuż. Jest wniosek o ZRID

Opublikowano: 05-01-2022 Źródło: UM Kraków

Złożono wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic w Krakowie. Jeśli wszystko ułoży się zgodnie z planem, roboty budowlane rozpoczną się już za kilka miesięcy.


Fot. Suzi/Adobe Stock Fot. Suzi/Adobe Stock

Nowa linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju będzie mieć 4,5 km długości, łącząc Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema i Meissnera. Przewidziano 10 par przystanków, w tym dwa dwupoziomowe węzły przesiadkowe (przy rondach Młyńskim i Polsadu), tunel w rejonie ronda Polsadu, a także rozbudowę pętli tramwajowej Mistrzejowice.

Decyzję o budowie tunelu podjęto niedawno. Zgodnie z aktualnym planem, podziemny obiekt będzie mieć 1230 m długości; pierwotnie zakładano naziemny przebieg w rejonie ronda Polsadu. Trasa tramwajowa zostanie skoordynowana z linią premetra (od ronda Barei do ronda Młyńskiego będą mieć wspólny przebieg).

Źródło: UM Kraków Źródło: UM Kraków

Linia zacznie się na pętli w Mistrzejowicach, dalej przebiegać będzie przez ulice: Jancarza, Bohomolca, Krzesławicką, Dobrego Pasterza, Lublańską i Młyńską, kończąc na skrzyżowaniu ulic Lema i Meissnera z al. Jana Pawła II. Jej budowa skróci czas dotarcia z Mistrzejowic do centrum o około 12 minut, eliminując konieczność przesiadek.

Źródło: tramwajdomistrzejowic.pl Źródło: tramwajdomistrzejowic.pl

Inwestycja prowadzona jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). To strona prywatna, konsorcjum PPP Solutions Polska i Gülermak, odpowiada za skompletowanie dokumentów oraz zapewnienie finansowania. Nasz projekt w pełni wykorzystuje korzyści, jakie oferuje PPP. Jedną z najistotniejszych jest to, że inwestycja nie obciąża długu publicznego gminy. Ten model realizacji przedsięwzięcia uzależnia wynagrodzenie partnera prywatnego od dostępności nowego połączenia, a to gwarancja wysokiego standardu wykonania i utrzymania infrastruktury, w naszym przypadku przez 20 lat – mówi Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Wszystko ma być gotowe w 2024 r. Jak wskazują prognozy, z nowego tramwajowego odcinka w ciągu godziny będzie korzystać niemal 3 tys. osób.

Przeczytaj także: Premetro w Krakowie – podpisano ważną umowę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!