• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższy tunel zatapiany: wiecha na dachu pierwszej hali produkcyjnej

Opublikowano: 14-06-2022 Źródło: Femern A/S

Zakończono montaż dachu pierwszej z trzech hal produkcyjnych, w których będą powstawać segmenty do budowy najdłuższego na świecie tunelu zatapianego Fehmarnbelt. W uroczystości zawieszenia wiechy wzięło udział 1000 pracowników.


Wiecha na dachu hali produkcyjnej segmentów zatapianego tunelu. Fot. Femern Wiecha na dachu hali produkcyjnej segmentów zatapianego tunelu. Fot. Femern

Fabryka powstaje przy portalu tunelu, będą w niej produkowane betonowe elementy obiektu o długościach 217 m. Dach i elewacje pierwszej z trzech hal są już na swoim miejscu. Ukończony zakład stanie się placem budowy o powierzchni 1 mln m2. Segmenty będą wykonywane z ogromną precyzją, a odpowiednia klimatyzacja pozwoli na równomierne twardnienie elementów składowych podmorskiej przeprawy. Jakość jest tu najważniejsza – żywotność Fehmarnbelt Fixed Link zaprojektowano na 120 lat. Hale buduje firma Give Steel z Jutlandii, jest to dla niej największy projekt w historii.

Fot. Femern Fot. Femern

Budowa tunelu Fehmarnbelt potrwa jeszcze długie lata, ma zostać oddany do użytku najprawdopodobniej w 2029 r. Zanim ważące 73,5 tys. ton segmenty trafią do suchego doku, a stamtąd do miejsc ich zatapiania, upłynie sporo czasu. Jednak pierwsza z sześciu linii produkcyjnych będzie gotowa już w 2022 r., a zanurzenie pierwszych segmentów podmorskiej przeprawy kolejowo-drogowej rozpocznie się w 2023 r. (jeszcze niedawno zakładano 2024 r.).

Fot. Femern Fot. Femern

W zakładach powstanie 89 segmentów o długości 217 m, szerokości 42 m i wysokości 9 m. 10 z nich będzie wyposażonych w pomieszczenia z maszynami i urządzeniami ułatwiającymi budowę i eksploatację tunelu. Na docelowe miejsca będą holowane, a potem precyzyjnie umieszczane w przygotowanym wykopie.

Ponad 28-kilometrowa podmorska trasa między Danią i Niemcami skróci podróże kolejowe i drogowe. Obiekt będzie miał czteropasmową autostradę i dwa zelektryfikowane tory kolejowe.

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel – powstaje obudowa ostateczna

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia