Zakończono montaż dachu pierwszej z trzech hal produkcyjnych, w których będą powstawać segmenty do budowy najdłuższego na świecie tunelu zatapianego Fehmarnbelt. W uroczystości zawieszenia wiechy wzięło udział 1000 pracowników.
Wiecha na dachu hali produkcyjnej segmentów zatapianego tunelu. Fot. Femern
Fabryka powstaje przy portalu tunelu, będą w niej produkowane betonowe elementy obiektu o długościach 217 m. Dach i elewacje pierwszej z trzech hal są już na swoim miejscu. Ukończony zakład stanie się placem budowy o powierzchni 1 mln m2. Segmenty będą wykonywane z ogromną precyzją, a odpowiednia klimatyzacja pozwoli na równomierne twardnienie elementów składowych podmorskiej przeprawy. Jakość jest tu najważniejsza – żywotność Fehmarnbelt Fixed Link zaprojektowano na 120 lat. Hale buduje firma Give Steel z Jutlandii, jest to dla niej największy projekt w historii.
Fot. Femern
Budowa tunelu Fehmarnbelt potrwa jeszcze długie lata, ma zostać oddany do użytku najprawdopodobniej w 2029 r. Zanim ważące 73,5 tys. ton segmenty trafią do suchego doku, a stamtąd do miejsc ich zatapiania, upłynie sporo czasu. Jednak pierwsza z sześciu linii produkcyjnych będzie gotowa już w 2022 r., a zanurzenie pierwszych segmentów podmorskiej przeprawy kolejowo-drogowej rozpocznie się w 2023 r. (jeszcze niedawno zakładano 2024 r.).
Fot. Femern
W zakładach powstanie 89 segmentów o długości 217 m, szerokości 42 m i wysokości 9 m. 10 z nich będzie wyposażonych w pomieszczenia z maszynami i urządzeniami ułatwiającymi budowę i eksploatację tunelu. Na docelowe miejsca będą holowane, a potem precyzyjnie umieszczane w przygotowanym wykopie.
Ponad 28-kilometrowa podmorska trasa między Danią i Niemcami skróci podróże kolejowe i drogowe. Obiekt będzie miał czteropasmową autostradę i dwa zelektryfikowane tory kolejowe.
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel – powstaje obudowa ostateczna
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.