HELEN, jedna z największych firm energetycznych w Finlandii, wybrała wykonawcę podmorskiego tunelu, który będzie elementem projektu mającego na celu odzyskiwanie ciepła z wody morskiej do wykorzystania w systemie ciepłowniczym Helsinek.
Fot. Acciona
- Finlandia stawia na dekarbonizację, opartą na wykorzystaniu zasobów naturalnych w celu osiągnięcia czystej i wydajnej energetyki
- Tunel będzie głównym elementem systemu odzyskującego energie cieplną z morza
- Do budowy planowane jest wykorzystanie maszyny drążącej TBM, a także metod wiercenia i wysadzania
Planowany w Salmisaari tunel będzie trzecim co do długości na świecie. Kontrakt podpisany między Fińskim gigantem ciepłowniczym a konsorcjum Acciona i YIT o wartości ok. 400 mln Euro obejmuje zaprojektowanie i budowę z wykorzystaniem maszyny TBM 17-kilometrowego tunelu pod dnem morza Bałtyckiego, który będzie wykorzystywany do wydobywania wody morskiej o temperaturze 2oC z głębokości około 70 m spod dna.
Jak lodowata woda morska ogrzeje Fińskie mieszkania?
Ziemia posiada naturalny kolektor słoneczny czyli morza i oceany. Dziennie ponad 60 mln km2 ich wód absorbuje z promieniowania słonecznego ilość energii równą tej zawartej w 250 miliardach baryłek ropy naftowej – to 4000 razy więcej niż aktualnie wykorzystuje ludzkość.
Energia cieplna morza lub oceanu (Ocean Thermal Energy Conversion - OTEC) to technologia pozwalająca odzyskać energię cieplną (pochodzącą ze słońca) zgromadzoną w wodzie dzięki wykorzystaniu różnicy temperatur między zimnymi wodami z głębin a cieplejszymi wodami przy powierzchni.
Fot. Adobe Stock
Sercem systemu jesty silnik cieplny, który zamienia energię termiczną w mechaniczną lub elektryczną. Ponieważ morza i oceany są nośnikami zmagazynowanej energii, OTEC oferuje możliwość jej ciągłej produkcji - zarówno podczas jasnych, pogodnych dni, jak i w nocy oraz przy całkowitym zachmurzeniu. Niewątpliwym atutem jest też fakt, że technologia ta nie zawiera żadnych kosztów i komplikacji wynikających z konieczności tworzenia sztucznych zbiorników do magazynowania energii.
Tunel największym wyzwaniem
Tunel główny ma powstać przy użyciu maszyny drążącej TBM. Konsorcjum wybuduje podziemne komory, w których znajdą się urządzenia pompujące oraz keson z ujęciem wody i rurociągami gdzie wykonywane będą wszelkie niezbędne prace inżynierskie.
Zgodnie z projektem powstanie także drugi 9-kilometrowy tunel niezbędny do odprowadzenia nadmiaru wody z powrotem do morza. Mniejszy tunel zostanie wybudowany metodami wiercenia i wysadzania.Szczegółowy zakres projektu zostanie określony w fazie rozwoju, która ma potrwać do końca 2024 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kolejna faza – wdrażanie – zajmie około pięciu lat.
Przeczytaj także: Via Carpatia: przetargi na dwa odcinki S19 z tunelami
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.