Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetargi na dwa ostatnie odcinki drogi ekspresowej S19 w woj. podkarpackim – Jawornik–Lutcza i Lutcza–Domaradz. Na łącznie 12 km międzynarodowej trasy Via Carpatia będą 4 km tuneli.
Na odcinkach S19 będą estakady i tunele. Fot. ilustr. alex57111/Adobe Stock
- Tunel między Jawornikiem i Lutczą będzie liczył prawie 3000 m
- Część drogi ekspresowej S19 zostanie poprowadzona estakadą o długości 780 m
- Podziemny fragment Via Carpatii między Lutczą i Domaradzem będzie miał 990 m
Wysoka estakada i długi tunel
Między Jawornikiem i Lutczą powstanie droga ekspresowa dwujezdniowa i dwupasowa (z pasem awaryjnym) o długości 5,2 km. Trasa będzie poprowadzona m.in. estakadą o rozpiętości 780 m z filarami do 36 m długości. Przejdzie ona w dwunawowy tunel o długości niemal 3000 m pod górą Kamieniec. Powstanie też most będący jednocześnie przejściem dla małych zwierząt.
Przewidziano też miejsce obsługi podróżnych (MOP) Jawornik w kierunku Barwinka, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) oraz infrastruktury systemu zarządzania ruchem, a także urządzeń ochrony środowiska. Zostaną wykonane dodatkowe jezdnie obsługujące teren przyległy, przebudowane drogi kolidujące z inwestycją oraz infrastruktura techniczna. Prace projektowe i budowlane mają potrwać do 59 miesięcy od podpisania kontraktu.
Trudne warunki geologiczne
Odcinek drogi ekspresowej S19 Jawornik–Lutcza znajduje się na terenie o skomplikowanej budowie geologicznej. To zlepieńce, piaskowce i łupki ilaste typowe dla fliszu karpackiego. Badania geologiczne wykazały bardzo zmienne warunki na obszarze planowanej trasy. Różnorodne i złożone ukształtowanie tego obszaru przechodzi na przemian przez wzniesienia i doliny. W rejonie tunelu dominują obszary leśne i nieużytki. Konieczne będzie zabezpieczenie stwierdzonych osuwisk oraz terenów predysponowanych osuwiskowo. Podczas rozpoznania budowy podłoża wykonano badania geofizyczne, wiercenia i sondowania oraz wykonano sieć monitoringu geotechnicznego.
Źródło: GDDKiA
Drugi przetarg na trasę Lutcza–Domaradz
Przetarg na część szlaku Via Carpatia Lutcza–Domaradz o długości 6,4 km, to drugie postępowanie po wcześniejszym unieważnionym z powodu przekroczenia kosztorysu we wszystkich ofertach. Ta droga ekspresowa także będzie przebiegać w terenie fliszu karpackiego o takiej samej charakterystyce, jak w przypadku odcinka S19 Jawornik–Lutcza. Budowa będzie skomplikowana, ale stanie się jedną z ciekawszych tras widokowych na Podkarpaciu.
Na tym fragmencie S19 zostanie wykonany tunel o długości około 990 m pod górą Hyb. Powstaną też estakada, trzy mosty, pięć wiaduktów drogowych, przejście górne dla średnich zwierząt, a także szereg obiektów w ciągu dodatkowych jezdni. Zaplanowano węzeł drogowy Domaradz zlokalizowany w miejscu skrzyżowania S19 z drogą wojewódzką nr 886 i tymczasowy łącznik z DK19 w Lutczy. Po zakończeniu zadania droga ekspresowa nie będzie łączyć się z krajową.
Powstanie też obwód drogowy w Domaradzu z centrum zarządzania tunelami na podkarpackich szlakach Via Carpatia. Odcinek ma być wybudowany z ciągu 51 miesięcy od złożenie podpisów pod umową.
Via Carpatia w Polsce i woj. podkarpackim
Droga ekspresowa S19 to część międzynarodowej trasy Via Carpatia łączącej Europę Północną i Południową. W Polsce będzie mieć ponad 700 km długości, przechodzi przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.
Jej długość na Podkarpaciu wyniesie około 169 km. 81,8 km szlaku między Lasami Janowskimi a Rzeszowem jest w użytku. 42,2 km znajduje się w fazie realizacji (w budowie Rzeszów Południe–Babica oraz w formule projektuj i buduj Babica–Jawornik, Iskrzynia–Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe–Dukla). W przetargu są odcinki Jawornik–Lutcza, Lutcza–Domaradz, Domaradz–Iskrzynia, Dukla–Barwinek i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn.–Jasionka). To łącznie 42,3 km.
Przeczytaj także: Via Carpatia: ponowny wybór oferty na odcinek drogi ekspresowej S19
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.