W Łodzi powstaje kolejowy tunel średnicowy. Składa się na niego pięć tuneli o łącznej długości 7,5 km. Cztery jednotorowe drąży TBM Faustyna tarczą o średnicy 8,7 m. Dwutorowy wykonuje TBM Katarzyna (średnica tarczy to 13 m). Aktualnie trwa budowa drugiego jednotorowego obiektu, w dwutorowym maszyna zbliża się do najtrudniejszego odcinka.
Tunel średnicowy w Łodzi. Budowa przystanków i drążenie tuneli. Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK
- TBM Faustyna drąży jednotorowy tunel o długości 1 km. Dotarła do przystanku Łódź Koziny
- TBM Katarzyna wkrótce przejdzie przez najtrudniejszy odcinek z budynkami w złym stanie technicznym
- Budowa tunelu średnicowego zakończy się w 2024 r. Pociągi pojadą w 2025 r.
Tunel średnicowy – drążenie drugiego obiektu. Zostały jeszcze dwa
TBM Faustyna dotarła do przystanku Łódź Koziny. W następnych tygodniach wydrąży 300 m drugiego z czterech jednotorowego tunelu kolejowego na poziomie -2 i pod al. Włókniarzy skieruje się do stacji Łódź Żabieniec. Długość tego obiektu o wewnętrznej średnicy 8,5 m przekracza 1 km – od komory przy ul. Stolarskiej przez przystanek Łódź Koziny do komory przy ul. Skarpowej.
Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK
Maszyna wydrąży jeszcze dwa tunele: od komory przy ul. Żniwnej do przystanku Łódź Koziny o długości 760 m oraz od przystanku Łódź Koziny do komory przy al. Unii Lubelskiej liczący 710 m. Zakończyły się prace związane z tzw. kołyską na przystanku Koziny. To obiekt niezbędny do przejścia przez niego TBM Faustyny.
Tunel średnicowy – najtrudniejszy odcinek dwutorowy
W przypadku większego, dwutorowego tunelu, TBM Katarzyna przechodzi przez przystanek Łódź Polesie. Wkrótce będzie wykonywać najtrudniejsze zadanie – drążenie pod budynkami o awaryjnym i złym stanie technicznym. Trwa ich wzmacnianie i zabezpieczanie. W rejonie ul. Legionów i ul. Mielczarskiego w budowie jest podziemna komora, która stanie się blokiem postojowo-serwisowym dla maszyny.
Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK
Tunel średnicowy – budowa przystanków
Powstają przystanki Łódź Śródmieście, Łódź Polesie i Łódź Koziny. Na tym drugim zaawansowanie prac przekroczyło 50%. Wykonywane są elementy konstrukcji nośnej. Po przejściu TBM Katarzyny zostanie zabudowana płyta denna.
W Śródmieściu skoczyły się prace archeologiczne obejmujące teren dawnej synagogi. Teraz można przełożyć infrastrukturę podziemną i wzmocnić grunt. W rejonie przystanku wykonywane są zbrojenia górnego stropu.
Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK
Tunel średnicowy – kontrola drążenia na bieżąco
Obie maszyny przechodzą przez zawodnione grunty, twarde i duże głazy, piaski. Są serwisowane na bieżąco, mają wymieniane narzędzia skrawające i dyski tnące. Przebieg drążenia jest monitorowany i kontrolowany. Pracę TBM-ów nadzoruje załoga w kabinie i zespół na powierzchni. Drążnice są skonstruowane tak, by zapobiegać osiadaniu terenu, osuwaniu się ziemi i drganiom. Wykonywane są pomiary drgań.
Fot. Łukasz Bryłowski/PKP PLK
PKP Polskie Linie Kolejowe złożyły wniosek o fazowanie projektu – podział inwestycji na etapy i finansowanie prac realizowanych po 2023 r. ze środków budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027 – czytamy w komunikacie. Budowa tunelu średnicowego ma aktualnie zakończyć się w 2024 r. Pociągi pojadą nim w 2025 r.
Przeczytaj także: S74 – jest umowa na realizację kluczowego odcinka przez Kielce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.