Rozpoczęła się przebudowa tunelu kolejowego na linii między Wrocławiem a Jelenią Górą. Pochodzący z XIX w. obiekt będzie poszerzony i wzmocniony. Zostaną ułożone nowe tory i zamontowana sieć trakcyjna. Pociągi pojadą równocześnie po obu torach.
Przygotowania do przebudowy tunelu w Trzcińsku. Fot. Witold Szczotka/PKP PLK
- Prace będą wykonywane w technologii TEM pozwalającej na poszerzenie tunelu do wymaganego rozmiaru
- Obudowa maszyny umożliwia utrzymanie ruchu pociągów
- Przebudowa liczącego 300 m obiektu zakończy się w IV kwartale 2024 r.
Innowacyjna technologia tunelowa
Jako pierwsze zostaną wykonane prace przygotowawcze – wewnątrz tunelu powstanie tor, po którym pociągi będą jeździć w trakcie robót zasadniczych. Ta operacja zajmie cztery tygodnie, w tym czasie będzie obowiązywać zastępcza komunikacja autobusowa.
Podczas przebudowy tunelu kolejowego zostanie wykorzystana maszyna TEM (ang. Tunnel Enlargement Machine) działająca w technologii „tunel w tunelu”. Pozwala ona skucie materiału skalnego i poszerzenie obiektu do wymaganych wymiarów, a także zastosowanie betonu natryskowego. Obudowa urządzenia umożliwia przejazdy pociągów bez zabudowy dodatkowych osłon toru. Po zakończeniu tych prac dojdzie do wstrzymania ruchu na kilka tygodni, by ułożyć nowe tory i sieć trakcyjną.
Fot. Witold Szczotka/PKP PLK
Po przebudowie zwiększy się przepustowość tunelu kolejowego
Liczący 300 m tunel kolejowy zostanie odnowiony – po usunięciu kamiennej obudowy pojawi się mocniejsza i bardziej wytrzymała żelbetowa konstrukcja. Wyremontowane będą ściany oporowe oraz odwodnienie. Zwiększy się skrajnia obiektu, a w efekcie jego przepustowość, dzięki równoczesnemu mijaniu się pociągów. Aktualnie nie jest to możliwe ze względu na obowiązujące przepisy.
Fot. Witold Szczotka/PKP PLK
Tunel trzciński oddano do użytku w połowie XIX w. Znajduje się pod wzniesieniem Góry Tunelowej na odcinku Janowice Wielkie–Wojanów linii kolejowej nr 274 Wrocław–Jelenia Góra. W obiekcie prowadzony jest ruch pasażerski i towarowy.
Prace projektowe kosztowały 1,3 mln zł, a na tunelową inwestycję PKP Polskich Linii Kolejowych przeznaczono 85 mln zł pochodzących z budżetu państwa. Przebudowa ma się zakończyć w IV kwartale 2024 r.
Przeczytaj także: Kraków – jednak metro zamiast prametra?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.