W Łodzi trwa budowa kolejowego tunelu średnicowego. Powstanie pięć podziemnych obiektów – jeden dwutorowy długi na 3 km oraz cztery jednotorowe o łącznej długości 4,5 km. W planie są też trzy podziemne przystanki – Łódź Śródmieście oraz Polesie i Koziny. Co obecnie dzieje się w ramach tej inwestycji?
Tunele. Trwa inwestycja w Łodzi. Fot. PKP PLK
Tunele w budowie
Jednotorowe tunele w Łodzi drąży maszyna TBM o imieniu Faustyna z tarczą o średnicy 8,7 m, a dwutorowy TBM Katarzyna (średnica głowicy drążącej wynosi 13 m). Spółka PKP PLK poinformowała, że Faustyna przekroczyła aleję Włókniarzy i znajduje się pod ogródkami działkowymi Nad Łódką. Pracuje w kierunku ul. Startowej, gdzie zostanie przeniesiona na drugą stronę torów do komory startowej na ul. Żniwnej i ruszy w stronę Kozin.
Katarzyna wkrótce rozpocznie drążenie w stronę ul. Mielczarskiego, gdzie zaplanowano podziemny blok postojowo-serwisowy dla TBM. Stamtąd rozpocznie budowę odcinka w kierunku przystanku Śródmieście.
W związku z planowanym wykonywaniem dwutorowego odcinka z Polesia rozpoczęto wzmacnianie gruntu oraz budynków znajdujących się na trasie przyszłego tunelu.
Budowa tunelu średnicowego w Łodzi – zobacz ZDJĘCIA
Tunele potrzebują przystanków
W przypadku przystanku Śródmieście kończy się budowa pierwszej części stropu 0. Na Polesiu wykonano obudowę przystanku ze ścian szczelinowych, a także płyty poziomu 0, -1 i -2, realizowane są prace w ramach wykopu podstropowego w poziomie -3 (tutaj obecnie znajduje się TBM Katarzyna). Na Kozinach trwa rozbiórka elementów konstrukcji wykorzystanych do przeciągania tarczy Faustyny przez przystanek. Powstają elementy pionowe na poziomie -2, realizowany jest wykop podstropowy do poziomu -3. W południowej części widać już szyby klatek schodowych.
Tunele. Łódzka inwestycja w liczbach
- 7,5 km – łączna długość tunelu średnicowego
- 3 km – długość odcinka dwutorowego
- 4,5 km – łączna długość czterech odcinków jednotorowych
- 13,04 m i 8,76 m – średnice dwóch tarcz maszyn TBM
- 2260 ton – waga większej maszyny
- 650 ton – waga mniejszej maszyny
- 25 m – największa głębokość, na jakiej znajdzie się tunel
- 1,59 mld zł – wartość kontraktu podpisanego pod koniec 2017 r.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ŚREDNICOWY W ŁODZI
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.