• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższy tunel w Polsce. To będą największe wyzwania

Opublikowano: 21-09-2023 Źródło: inzynieria.com

Trwają przygotowania do budowy drogi ekspresowej S6 z najdłuższym w Polsce tunelem. Obecnie na zlecenie szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) opracowywany jest projekt budowlany. Podziemny obiekt będzie elementem Zachodniej Obwodnicy Szczecina.


Droga ekspresowa S6. Maszyna TBM będzie drążyć pod Odrą  w rejonie Polic. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S6. Maszyna TBM będzie drążyć pod Odrą w rejonie Polic. Fot. GDDKiA
  • Ważną częścią tego etapu są spotkania z branżą wykonawczą
  • Budowa drogi ekspresowej S6 wiąże się z koniecznością pokonania Odry w rejonie Polic
  • Trzeba poradzić sobie z odpowiednim zaplanowaniem komór startowej i odbiorczej dla maszyny TBM

Tunel będzie głównym elementem długiego na 23,4 km odcinka Police–Goleniów drogi ekspresowej S6. Podziemny obiekt między Policami a miejscowością o nazwie Święta ma mieć 5 km, zostanie wydrążony na głębokości około 8–10 m przez maszynę TBM. Dzięki niemu droga ekspresowa S6 pobiegnie nie tylko pod Odrą, ale także infrastrukturą przemysłową w Policach (zakłady chemiczne, port), linią kolejową oraz drogą wojewódzką (pierwotnie tunel miał mieć 3,5 km, jednak gdyby zostawiono taką długość, zaszłaby konieczność ingerencji w zagospodarowanie terenu).

Droga ekspreswa S6: planowany dwunitkowy tunel. Źródło: GDDKiA Droga ekspreswa S6: planowany dwunitkowy tunel. Źródło: GDDKiA

Tylko miejsca wjazdu i wyjazdu zostaną zbudowane przy użyciu technologii ścian szczelinowych. A właściwie dlaczego droga ekspresowa S6 poprowadzona zostanie tunelem a nie mostem?

Budowa tej drogi wiąże się z koniecznością pokonania rzeki Odry w rejonie Polic. Jest tu tor żeglugowy do portu w Szczecinie, przez co rozwiązania mostowe byłyby niezwykle kosztowne (most wysokowodny), niekorzystne środowiskowo i limitowałyby rozwój obszarów portowych (branża offshore). Dlatego zadecydowano o pokonaniu Odry tunelem drążonym – tłumaczy w przysłanym nam komentarzu Łukasz Lendner, dyrektor GDDKiA w Szczecinie.

Droga ekspresowa S6. Budowa tunelu to duże wyzwanie

Od 2018 r., dzięki przyznanym środkom przez resort infrastruktury, podjęto prace najpierw nad koncepcją programową, a pod koniec minionego roku podpisano umowę na projekt budowlany. W międzyczasie szczeciński oddział GDDKiA jako inwestor zastępczy brał udział w budowie podwodnego tunelu w Świnoujściu, a zebrane doświadczenia z całą pewnością będą pomocne w ramach budowy drogi ekspresowej S6 z tunelem.

Największym wyzwaniem na tej inwestycji jest sama długość tunelu, czyli 5 km. W takim obiekcie musimy przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo w najgorszym możliwym scenariuszu, czyli sytuacji wystąpienia pożaru – wyjaśnia Łukasz Lendner, podkreślając, że kluczowy system wentylacji musi działać odpowiednio wydajnie również pośrodku tunelu.

Droga ekspresowa S6. Skąd wystartuje maszyna TBM?

Wskazuje także na znaczenie wyjść awaryjnych, aby zapewnić odpowiednie czasy ewakuacji, a także właściwe przeciwogniowe zabezpieczenie konstrukcji. Musimy poradzić sobie też z odpowiednim zaplanowaniem wlotów do tunelu – miejsc, gdzie powstanie komora odbiorcza i komora startowa (dla maszyny TBM – red.). Nie ułatwia tego z pewnością ograniczone miejsce po zachodniej stronie Odry, gdzie z jednej strony mamy składowisko siarczanu żelaza, a z drugiej ulicę Kuźnicką i linię kolejową. Po stronie wschodniej Odry z kolei są tereny torfowe i słaba dostępność drogowa – tłumaczy.

Dyrektor dopowiada, że poszukiwanie odpowiednich rozwiązań projektowych musi iść w parze z kontrolą budżetu planowanego na inwestycję, ponieważ budowa tunelu drogowego jest niezwykle kosztowna.

Ważną częścią etapu opracowywania projektu budowlanego są spotkania z branżą wykonawczą. Pierwsze odbyło się w maju tego roku, planowane są dwa kolejne. Skonsultowanie tego projektu jest dla nas niezwykle ważne, ponieważ przełoży się na lepsze przygotowanie dokumentacji, samego przetargu, a następnie sprawniejszą realizację robót – mówi Łukasz Lendner.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Umowę z wykonawcą projektu budowlanego podpisano 30 listopada 2022 r. Informowano wtedy, że na wykonanie dokumentacji przewiduje się 15 miesięcy. Dodajmy, że na tym samym etapie jest także drugi odcinek S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina, Kołbaskowo–Police (25,5 km).

Zobacz także: Droga ekspresowa S6. Rozpędza się budowa odcinka

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia