Partnerzy portalu

Droga S7. Dwa tunele w Warszawie. Wybrano ofertę

Opublikowano: 22-07-2024 Źródło: GDDKiA

Wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu na opracowanie projektu budowlanego dla odcinka Warszawa–Kiełpin drogi ekspresowej S7. Powstać mają m.in. dwa tunele.


Fot. ilustrac. hxdyl/Adobe Stock Fot. ilustrac. hxdyl/Adobe Stock
  • Droga ekspresowa S7 Warszawa–Kiełpin będzie mieć 12,9 km długości
  • Cena otrzymała wagę jedynie 40%
  • Umowa z wykonawcą ma być podpisana jeszcze latem

Droga ekspresowa S7. Przetarg inny niż wszystkie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informowała, że po rozmowach z branżą zdecydowała się przyjąć niestandardowe kryteria oceny ofert. Cenie nadano wagę jedynie 40%, natomiast najwięcej, 50%, otrzymało doświadczenie projektowe osób, jakie potencjalni wykonawcy zamierzają skierować do realizacji zamówienia. 10% to z kolei waga metodyki, jaką zadeklarują do zastosowania przy pracach projektowych.

To ostatnie kryterium jest nowością. GDDKiA tłumaczyła, że wykonawca zajmie się m.in. przedstawieniem propozycji narzędzi i rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jakości, spójności, wzajemnej koordynacji, efektywności oraz terminowości w wykonaniu opracowań projektowych dla przedmiotu zamówienia, a także usprawnią realizację i eksploatację zadania.


GDDKiA nie zdecydowała się na formułę „projektuj i buduj” (to generalny wykonawca opracowuje dokumentację, a dopiero potem realizuje roboty budowlane) z uwagi na planowane przez samorząd Warszawy inwestycje w rejonie przyszłej drogi ekspresowej S7. Np. z uwagi na projektowaną przez miasto Trasę Mostu Marii Skłodowskiej-Curie, dokumentacja trasy S7 zostanie, na potrzeby decyzji środowiskowej, przygotowana wariantowo, z węzłem i bez niego (uwzględniając rezerwę terenową).

Wykonawca projektu budowlanego zajmie się także uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Pierwotnie firmy oferty mogły składać do 20 listopada 2023 r., jednak termin ten najpierw przesunięto na 29 listopada, potem na 6 grudnia, następnie na 11 grudnia, a ostatecznie na 22 grudnia.

Droga ekspresowa S7. Co z umową?

Teraz, 19 lipca 2024 r., poinformowano, że za najkorzystniejszą uznano propozycję konsorcjum firm Transprojekt Gdański (lider) oraz Transprojekt Warszawa, które zadanie wyceniło na 54,2 mln zł. Jeśli nie będzie odwołań od tego wyboru, umowę podpisana zostanie na przełomie lipca i sierpnia. Wykonawca będzie mieć 41 miesięcy na przygotowanie projektu budowlanego oraz uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla budowy drogi S7. Zakłada się, że całość będzie gotowa w I kwartale 2026 r. W kolejnym kroku GDDKiA ogłosi przetarg na budowę trasy z tunelami.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S7 z tunelami

Droga ekspresowa S7 Warszawa–Kiełpin będzie mieć 12,9 km długości, po trzy pasy ruchu w każdym kierunku, a w niektórych miejscach nawet cztery. Początkowy odcinek, w Dziekanowie Leśnym, będzie przebiegać w śladzie ul. Kolejowej. Następnie, za węzłem Kolejowa w kierunku Kanału Młocińskiego, pobieganie nasypem, a dalej wschodnim obrzeżem Kampinoskiego Parku Narodowego do węzła Wólka Węglowa. Za ul. Arkuszową w Warszawie zejdzie pod ziemię: pierwszy tunel ma mieć około 1000 m, a drugi 1100 m. Oba podziemne obiekty powstaną przy użyciu technologii odkrywkowej. Po wyjściu z tuneli trasa S7 pobiegnie nad drogą S8.

S8 Konotopa–Powązkowska, al. Obrońców Grodna na wysokości Bemowa i przyszłego węzła Warszawa Północ na skrzyżowaniu z S7. Źródło: GDDKiA S8 Konotopa–Powązkowska, al. Obrońców Grodna na wysokości Bemowa i przyszłego węzła Warszawa Północ na skrzyżowaniu z S7. Źródło: GDDKiA

Między tunelami zaplanowano węzeł Warszawa Chomiczówka, a na przecięciu S8 i S7 węzeł Warszawa Północ. Powstaną także wiadukty, przejścia podziemne, kładki.

Droga ekspresowa S7. Budowa tuneli w Warszawie [MAPA]

Mapa archiwalna. Źródło: GDDKiA Mapa archiwalna. Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S7 na północ od Warszawy

Korzystamy już z 275 km od węzła Gdańsk Południe do Płońska. W przypadku dalszych 57 km do Warszawy – w realizacji jest odcinek Płońsk–Czosnów (trzy odcinki, łącznie 35 km – otwarcie w 2025 r.). W listopadzie 2023 r. podpisano umowę na dostosowanie do parametrów ekspresowych 9 km odcinka Czosnów–Kiełpin. Zakończenie wszystkich prac przewidziane jest na wiosnę 2027 r.

Przeczytaj także: Wszystkie tunele drogi S7 Kraków–Myślenice [LISTA]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia