• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel kolejowy z XIX w. w Trzcińsku będzie gotowy w czerwcu

Opublikowano: 19-04-2024 Źródło: PKP PLK

4 czerwca 2024 r. zakończą się prace w zabytkowym tunelu w pobliżu Trzcińska. Przez poszerzony obiekt pociągi będą przejeżdżać równocześnie w obie strony. Wcześniej musiały robić to pojedynczo z prędkością 20 km/godz.


Portal tunelu od strony zachodniej (Wojanowa). Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK Portal tunelu od strony zachodniej (Wojanowa). Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK

Ostatnie prace będą realizowane od 22 kwietnia do 4 czerwca. W sześć tygodni zostaną ułożone tory i będzie rozwieszona sieć trakcyjna. W tym czasie tunel będzie zamknięty dla ruchu pociągów.

Portal wschodni. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK Portal wschodni. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK

Linia kolejowa nr 274 Wrocław–Zgorzelec przez m.in. Jelenią Górę należy do ważnych połączeń lokalnych, wojewódzkich i krajowych. Niemal 300-metrowy tunel z XIX w. został zmodernizowany i poszerzony z 8,3 m do 11 m. Umożliwi to równoczesne przejazdy dwóch pociągów z prędkością do 120 km/godz. Wcześniej pociągi jeździły pojedynczo, osiągając jedynie 20 km/godz.

Wnętrze tunelu. Urządzenie mobilnego szalunku. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK Wnętrze tunelu. Urządzenie mobilnego szalunku. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK

Kamienna obudowa wewnątrz tunelu kolejowego została zastąpiona mocniejszą konstrukcją żelbetową z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Oczyszczono i odbudowano portale obiektu. Prace prowadzono w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków.

Wnętrze tunelu. Wykończona obudowa tunelu. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK Wnętrze tunelu. Wykończona obudowa tunelu. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK

Inwestycję realizowano z użyciem nowoczesnej technologii „tunel w tunelu”, co ograniczyło zmiany w komunikacji. Rozwiązanie pozwoliło prowadzić prace podczas przejazdów pociągów (ponad 30 na dobę), choć z okresowymi przerwami. W ostatnim etapie, montażu torów i sieci trakcyjnej, przeprawa będzie zamknięta. Te roboty będą prowadzone w trybie całodobowym przez sześć tygodni.

Portal wschodni tunelu. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK Portal wschodni tunelu. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK

Tunel trzciński oddano do użytku w połowie XIX w. Przebiega pod wzniesieniem Góry Tunelowej na terenie Wzgórz Dziwiszowskich na odcinku Janowice Wielkie–Wojanów linii kolejowej nr 274 Wrocław–Jelenia Góra. W obiekcie prowadzony jest ruch pasażerski i towarowy.

Tunel od strony wschodniej. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK Tunel od strony wschodniej. Fot. Marta Pabiańska/PKP PLK

Wartość inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych wynosi 130 mln zł. Termin zakończenia zadania to czerwiec 2024 r.

Pociąg wjeżdża do tunelu od strony wschodniej (Janowic Wielkich). Fot. PKP PLK Pociąg wjeżdża do tunelu od strony wschodniej (Janowic Wielkich). Fot. PKP PLK

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel zatapiany: wykop podmorski pod segmenty gotowy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia