• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższy tunel zatapiany: wykop podmorski pod segmenty gotowy

Opublikowano: 17-04-2024 Źródło: Femern A/S

Prawie trzy lata trwały roboty czerpalne na trasie najdłuższego na świecie tunelu. Właśnie je zakończono. Powstał wykop, w którym precyzyjnie będą umieszczane zatapiane segmenty.


Wał tymczasowy przed portalem tunelu. Fot. Femern Wał tymczasowy przed portalem tunelu. Fot. Femern
  • Podczas prac wydobyto 15 mln m3 urobku
  • W większości jest składowany na powierzchni 300 ha
  • W tym roku zostanie zatopiony pierwszy segment tunelu Dania–Niemcy

Urobek o objętości sześciu piramid Cheopsa

Wykop pod tunel między Danią a Niemcami liczy 18 km. W trakcie pogłębiania dna wydobyto 15 mln m3 urobku. Zadanie wykonało konsorcjum FBC złożone z firm Boskalis i Van Oord. W szczycie natężenia robót na trasie przyszłego tunelu pracowało 70 statków roboczych prowadzących prace czerpalne.

Objętość urobku jest tak duża, jak sześciu piramid Cheopsa lub 6 tys. basenów olimpijskich. Wykonanie wykopu w dnie morza było największą operacją pogłębiarską w historii Danii. Prace nie były łatwe: podłoże między Danią i Niemcami to mieszanina różnych rodzajów gruntu, od miękkiej gliny po twardy wapień.

Prace czerpalne – budowa wykopu pod segmenty. Fot. Femern Prace czerpalne – budowa wykopu pod segmenty. Fot. Femern


Kilkukrotnie pogłębiarki natrafiały na szczególnie trudne do usunięcia ogromne bloki granitu z epoki lodowcowej. Do największych należy 70-tonowy głaz, który wystawiono przy placu budowy w Rødbyhavn.

Specjalistyczny sprzęt do pogłębiania

Do realizacji zadania wykorzystano całą gamę sprzętu, od pogłębiarek ze zbiornikiem ssącym wleczonym, po podsiębierne. Zaprojektowano i wyprodukowano specjalne pontony do pogłębiania i statki do usuwania głazów. Na wszystkich jednostkach wprowadzono ulepszenia, by skutecznie działać w trudnych rodzajach gruntu na dużych głębokościach.

Większość urobku umieszczono za wałami u wybrzeży w Rødbyhavn, na powierzchni 300 ha. W przyszłości nowe tereny mają się stać obszarami przyrodniczymi i rekreacyjnymi z plażami oraz szlakami pieszymi.

Zakłady prefabrykacji elementów tunelu. Fot. Femern Zakłady prefabrykacji elementów tunelu. Fot. Femern

Przygotowania do zatopienia pierwszego segmentu

W kolejnym etapie zostanie usunięty tymczasowy wał przed portalem tunelu, by uwolnić teren do zatopienia pierwszego segmentu jeszcze w tym roku. Obiekt będzie złożony z 79 standardowych elementów o długości 217 metrów i masie 73 500 ton oraz 10 specjalnych elementów z instalacjami technicznymi i służącymi do prac serwisowych.

Segmenty tunelu są prefabrykowane na sześciu liniach produkcyjnych. Na ich potrzeby działa największa na świecie wytwórnia betonu.

Podmorska trasa o długości 18 km zostanie oddana do użytku w 2029 r. Pojazdy pokonają ją w 10 min, a pociągi w 7 min.

Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa. Konstrukcja tunelu gotowa. Co dalej?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia