• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rail Baltica. Na Podlasiu otwarto tunel pod linią Czyżew–Białystok

Opublikowano: 29-07-2024 Źródło: PKP PLK

Pod torami linii kolejowej Rail Baltica Warszawa–Białystok otwarto tunel we wsi Baciuty w gminie Turośń Kościelna (woj. podlaskie). Na odcinku między Czyżewem a Białymstokiem są już 24 z 25 skrzyżowań bezkolizyjnych. W budowie jest jeszcze trasa pod szlakiem w Łapach.


Tunel w Baciutach. Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK Tunel w Baciutach. Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK

Z powodu dużego ruchu pasażerskiego i towarowego na linii kolejowej w Baciutach, pojazdy często musiały czekać na przejazd przed zamkniętymi rogatkami. Otwarcie tunelu pod torami wyeliminowało tę niedogodność. Przeprawa ma ponad 62 m długości, jezdnię z dwoma pasami (po jednym dla obu kierunków) i ciąg pieszo-rowerowy. Zamontowano oświetlenie, zainstalowano też system odwadniający.

Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK

Budowa tunelu była częścią większego przedsięwzięcia. W Baciutach i gminie Turośń Kościelna utworzono węzeł łączący różne środki transportu. Powstało niemal 2 km dróg pozwalających na dojazd do stacji autem i rowerem. Wybudowano parking z 25 miejscami postojowymi i dwie zatoki autobusowe.

Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK

Przystanek Baciuty stał się stacją kolejową. Ma dwa dwukrawędziowe perony o długości po 200 m. Dostęp do nich z tunelu ułatwiają schody i pochylnie. Dobudowano dwa tory główne dodatkowe liczące 900 m. Wcześniej na odcinku linii kolejowej między Białymstokiem i Łapami brakowało mijanki. Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym kilkukrotnie zwiększyły przepustowość szlaku. Całkowity koszt budowy stacji Baciuty oraz tunelu wyniósł 95 mln zł.

Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK Fot. Paweł Mieszkowski/PKP PLK

Z 25 skrzyżowań bezkolizyjnych dla ruchu samochodów gotowych jest 24. Po zakończeniu prac zostanie otwarty jeszcze tunel w Łapach. Pociągi pasażerskie na razie będą jeździć do 160 km/godz., a po zabudowie systemu ERTMS prędkość maksymalna zwiększy się do 200 km/godz.

Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Wartość projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew–Białystok” wynosi 3,4 mld zł. Jest on współfinansowany ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Wszystkie prace zakończą się w 2024 r.

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel w Polsce. TBM zamówiona. Kiedy drążenie?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!