Partnerzy portalu

Z Wrocławia do Czech podróże będą szybsze. Modernizacja linii

Opublikowano: 10-07-2024 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały umowy na rewitalizację linii kolejowej nr 276 Wrocław–Międzylesie. W grudniu 2024 r. podróże ze stolicy Dolnego Śląska w kierunku Kłodzka, Międzylesia i Czech będą szybsze. Inwestycja za 117 mln zł jest realizowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy.


Pociągi na stacji Ziębice. Fot. M. Pabiańska/PKP PLK Pociągi na stacji Ziębice. Fot. M. Pabiańska/PKP PLK

W grudniu najszybszy pociąg dalekobieżny InterCity z Wrocławia dotrze do granicy polsko-czeskiej w czasie poniżej 100 min. Szybciej pojadą także składy regionalne. Planowane na linii kolejowej roboty skrócą podróże o około 15 min.

Prace torowe w okolicy stacji Kamieniec Ząbkowicki. Fot. M. Pabiańska/PKP PLK Prace torowe w okolicy stacji Kamieniec Ząbkowicki. Fot. M. Pabiańska/PKP PLK

Na odcinku linii kolejowej Wrocław–Międzylesie między Strzelinem a Międzylesiem zostaną wyremontowane tory. Modernizację przejdzie 17 wiaduktów w Białym Kościele, Ziębicach, Raczycach, Kłodzku i Długopolu Górnym. Prace obejmą też pięć mostów, m.in. w Nieszkowie i Białym Kościele. Poprawią się warunki przejazdu przez tunel w Długopolu-Zdroju. Na wybranych fragmentach pociągi pasażerskie osiągną prędkość do 120 km/godz.

Na tym samym szlaku, od Smardzowa Wrocławskiego do Strzelina, trwa przebudowa jednego z dwóch torów – wymiana podkładów drewnianych na betonowe. Remonty poprawią stan mostów kolejowych w Żórawinie, Jeleninie i Szczawinie oraz wiaduktu w Ludowie Śląskim. Remont takiej przeprawy nad ul. Kolejową prowadzony jest na stacji Kamieniec Ząbkowicki. Prace obejmą również betonowe konstrukcje oraz kamienne ściany obiektu. Wszystko ma być gotowe do końca listopada 2024 r.

Wymiana urządzeń czy nawierzchni zostanie przeprowadzona na 64 przejazdach kolejowo-drogowych. Pod koniec lipca rozpocznie się budowa posterunku odstępowego między Bardem a Kłodzkiem na linii kolejowej Wrocław–Międzylesie. Celem jest zwiększenie przepustowości trasy. Roboty zakończą się do połowy 2025 r.

Podbijarka na linii Wrocław–Międzylesie. Fot. M. Pabiańska/PKP PLK Podbijarka na linii Wrocław–Międzylesie. Fot. M. Pabiańska/PKP PLK

Szlak między Wrocławiem a Międzylesiem pokonuje w ciągu doby ponad 45 pociągów pasażerskich. Trasa służy też do przewozów towarowych.

Przeczytaj także: Pociągi przyspieszą na szlaku z Krakowa do Kielc

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia